další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Jaké rostliny se hodí na drátěný plot?
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Živé ploty a popínavé rostliny Jít na stránku Předchozí  1, 2  [Vše]
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Evina (novy)
Návštěvník

PříspěvekZaslal: pá 12. 5. 2006, 23:04    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
PLK napsal:
a prosím ještě se chci zeptat můžu zasadit více druhů popínavých rostlin vedle sebe?třeba povíjnice,hrachor,přísavník,břečťan.a zasadit je hned třeba 10 cm od sebe aby se proplétali navzájem.neuhynou nějak?nebo tak můžou být?děkuji


Milý pane, když tak hezky prosíte, nelze odolat.... Smile
Spíše je lepší vysadit trvalé popínavky (břečťan, přísavník, které nerostou hned tak rychle), tak 20-30 cm od sebe a aby Vám to brzy vytvořilo souvislou zelenou stěnu, klidně mezi vysázejte letničky (tj. povíjnice, hrachor, fazol), které naopak rostou velmi rychle. Určitě se snesou a ze vzájemné blízkosti určitě nezahynou! A další rok uvidíte, jak hustý porost bude z trvalých rostlin a případně můžete zase dosít letničky. Není to sice zahradnicky úplně obvyklé (většina preferuje jednodruhový porost, dáno spíše zvyklostmi), ale mohlo by to vypadat naopak velice hezky a zajímavě. Docela by mě zajímalo, pokud zrealizujete, jak bude v reálu vypadat. Hlavně se není čeho bát, zase tak moc toho zkazit nelze.....Úplně jediná malá komplikace může nastat na podzim, když letničky zmrznou a budete je suché odstraňovat, mohl byste s jejich zbytky odtrhnout i kus vytrvalých popínavek. Ale to by hrozilo až za tak 2 roky, když budou trvalky(břečťan, přísavník) vyšší.
P.S. Že jsem tak smělá, už jste si obhlédl kameny v okolí?


Naposledy upravil Evina (novy) dne pá 12. 5. 2006, 23:46, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Evina (novy)
Návštěvník

PříspěvekZaslal: pá 12. 5. 2006, 23:16    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
ziege napsal:
dobrý den chci se zeptat na Povijnici Nachová,je to letnička.bohužel nejsem moc zkušený zahradník a tak ani nevím co je to letnička.A tak se chci zeptat jestli tato popínavá rostlina roste stále rok co rok a na zimu třeba opadne a na jaro roste dál.nebo na podzim umrzne a vypadají semena a na jaro roste nová rostlina.děkuji mnohokrát


Také zdravím,
Letničky všechny v našem podnebí na podzim umrznou, ačkoliv ve své domovině vegetují klidně po celý rok. Takže je musíme vysévat na jaře každý rok znovu. Ta povíjnice, na kterou se ptáte, také zmrzne, ale mně na zahradě vždy se sama vysemení, úplně bez mého zásahu, semena v půdě přezimují a na jaře na tom samém místě vyrůstá hned několik mladých rostlin. Mám ji na zahradě u sloupu a opakuje se pravidelně neméně 10 let. Netuším, jaké zkušenosti s tím mají ostatní. Správně bych ji měla každý rok vysévat, ale než se k tomu dostanu, mám tam už rostoucí rostliny. Tak to třeba můžete také zkusit, uvidíte, je to bez práce
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Anonymní


PříspěvekZaslal: so 13. 5. 2006, 8:19    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Evina:děkuji za rady.no ty kamenny zatim jsem se ptal sousedky kde oni vzali kamenny protože oni mají také různé skalky a ti mi řekli nějaké místo nějaký les.tak tam co nejdříve zajedu.A děkuji
Návrat nahoru
Vltavín
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: so 13. 5. 2006, 21:00    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Jako letnička se dá pěstovat také Echinocystis lobata, česky štětiplod, štětinec, "indiánská okurka". Sama se vysemeňuje, tedy netřeba druhým rokem shánět sazenice a plot s visícími ostnitými plody vypadá zajímavě.
Podrobnosti:
Echinocystis lobata - štětinec laločnatý (štětiplod, vakovec)
Letnička z čeledi Cucurbitaceae představuje zajímavý prvek flóry. Pochází ze střední Ameriky, planě roste také na jihu a jihozápadu USA. Jde o několik metrů dlouhou popínavou rostlinu, kvetoucí v červenci až září drobnými bílými květy uspořádanými v bohatých květenstvích. Nápadné jsou plody - asi 5 cm dlouhé, pravidelně oválné bobule pokryté měkkými ostny. Uvnitř bobulí je dužnina vatovité konzistence a v ní čtyři přepážky s velkými plochými semeny. Bobule jsou vysýchavé, za zralosti se na vrcholu otevírají a semena se samostatně uvolňují. Množí se snadno samovýsevem. Občas pěstována v zahrádkách, odkud se dostává do volné přírody. Semena lze vysévat na podzim po uzrání nebo na jaře v dubnu. Může se stát i nepříjemně invazivním plevelem. Moje žena používí skeletované plody (měkké části vyhnijí, zbyde jen jemná síťka z vodivých pletiv) v aranžování.

Zájemcům mohu poslat foto e-mailem (nějak jsem neobjevil zda v tomto fóru lze připojit obrázek).

A ještě vlastní zkušenost k přísavníku (psí víno): Kvete sice až jako starší rostlina a nepříliš nápadně, ale sladká šťáva z kvítků doost láká různé hmyzáky včetně včel, vos a sršňů. Neberte to tragicky ale je to prostě vlastnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Evina (novy)
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 14. 5. 2006, 6:57    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Anonymous napsal:
Evina:děkuji za rady.no ty kamenny zatim jsem se ptal sousedky kde oni vzali kamenny protože oni mají také různé skalky a ti mi řekli nějaké místo nějaký les.tak tam co nejdříve zajedu.A děkuji


Dobrý den, fakt rádo se stalo, jen bych nechtěla, abyste měl pocit, že Vás snad "kontroluji". V žádném případě! Je mi velmi sympatické, s jakým nadšení jste se pustil do budování na několika zahradnických frontách. Tak ať máte brzy z čeho se zálibně kochat!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
ZENGI
Anonymní

PříspěvekZaslal: pá 9. 6. 2006, 12:25    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
muzu poradit Rdesno - Polygonum auberti, poroste az Vam to poleze na nervy.
Návrat nahoru
Evaa
Anonymní

PříspěvekZaslal: čt 1. 2. 2007, 20:55    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Prosím poradte kdy se sadi prisavnik triprsty??myslite ze ho sezenu bezne v zahradnictvi?kolik stoji?dekuji
Návrat nahoru
standys
Návštěvník

PříspěvekZaslal: pá 2. 2. 2007, 10:48    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Přísavník se prodává kontejnerovaný (v květináči) a proto ho můžete sázet od jara do podzimu (prakticky pokud není zmrzlá půda)
je to rostlina běžně k sehnání od cca 40 Kč za kus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ Skype
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 24. 2. 2007, 14:32    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Kombinaci více druhů i kultivarů není na závadu,naopak.Ale chci upozornit,že přirozenou schopností kvetoucích rostlin je lákat rozmanitostí a barevností svých květů včely a vůbec hmyz k opylení a tím zachování rodu.A pokud byl požadavek na nelákání včel a hmyzu bylo by potřeba uvažovat o nekvetoucích rostlinách,ale ty se zase rozmnožůjí například oddenky a těžko se udržují v rozumné míře.Je třeba rozvažovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: st 28. 2. 2007, 12:23    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Na drátěný plot rozhodně doporučuji plamének (clematis). Jsou to pnoucí keře, polokeře nebo vytrvalé byliny. Rostlina potřebuje umístění na slunci, jen kořeny chtějí naopak stín. Stačí, když před plamének umístíte pár kamenů a k nim zasadíte vyšší trvalky, které žádaný stín zajistí. Plamének kvete nejrůznějšími nádhernými barvami, seženete hybridy s velkými i malými květy. Dají se krásně kombinovat a drátěný plot je pro ně výbornou oporou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 28. 2. 2007, 21:08    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Mám lepší zkušenost s plamenkem.Je samozřejmé,že vyžadují nohy v chladu a stínu.Lépe je ale proto na jižní stranu před ně vysadit jakékoliv rostlinky případně se pokusit i o kobercovky,i když ty se moc nepovedou Protože popínavé plaménky si své místo uhájí.Je také dobré je na jaře sestřihnout,nebojte se obrostou stejně jako každý rok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Živé ploty a popínavé rostliny Jít na stránku Předchozí  1, 2  [Vše]
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group