další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Uschlé fíkusy
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Pokojové rostliny  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 2. 12. 2007, 12:37    Předmět: Uschlé fíkusy Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dobrý den,

mamce v obýváku uschnuly dva fíkusy. Jeden fíkus benjamina a druhý fíkus elastica (myslím). Oba dva uschly asi kvůli přehnané aktivitě taťky, který je asi přelíval. Když jsem si ještě teďka ošahal půdu, ve které rostou, byla hodně vlhká (přestože jsou rostliny suché už dobrý měsíc).

Tedy, ony neuschly úplně. Opadaly jim všechny listy a většina větví vypadá suše. Ale "kmen" i větší větve se zdají být ještě živé.

Je možné, že uschly opravdu kvůli "přelití"? A je možné, že by se po měsíci bez listí ještě vzpamatovaly, kdybych pro záchranu udělal co se dá? Pomohlo by třeba nějaké ostříhání nebo tak?

Děkuji za jakékoliv rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: po 3. 12. 2007, 11:08    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Pěkný den,

ano, je pravděpodobné, že rostliny strádají následkem tatínkovy "přílišné" péče. Vadnoucí list může signalizovat nejen nedostatek vody, ale i přemokření zeminy, což by odpovídalo vašemu popisu.
Také je možné, že se spojilo více vlivů - měly rostliny dostatek světla a nestály v průvanu?
V každém případě doporučuji, abyste jim zakrátil vrcholové části a co nejdříve je přesadil do nové zeminy, kterou jen velmi mírně zvlhčíte. Nevím, zda to ještě pomůže, musela bych je vidět, ale za zkoušku nic nedáte. Nezapomeňte na vrstvu keramzitu na dno květináče.
Držím pěsti! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: po 3. 12. 2007, 11:11    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ještě jedna poznámka: při zkracování vrcholových výhonů uvidíte, zda je rostlina ještě živá a co odumřelo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 3. 12. 2007, 12:37    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Děkuji, dneska to zkusím prostříhat. Mamka mi pomůže.

Fíkusy byly v obýváku u okna od balkónu, který je na severní straně (přímé slunce se tam snad nikdy nedostane). Elastica byl u stěny vedle toho okna. V průvanu byly jen někdy při větrání, jinak ne. A navíc se v obýváku velmi silně kouří. Chudáci rostliny Neutral Já mám v pokoji okna na východ.

A to přesazení je nutné? Fíkus benjamina má dobrých 170 cm a elastica tak 1 m. Nemám s přesazováním zatím zkušenosti a mamka má vyhřezlou meziobratlovou ploténku, takže nevím, jestli je schopna něco tak velkého přesadit. A kdybychom to svěřili do rukou taťky, tak by to už asi definitivně zabil Confused

Zkoušel jsem ulomit jednu větévku u benjamina a ten teda ještě živý je.

Tak mě napadlo: Může mít na vadnutí rostliny vliv i velikost květináče? Nejsem znalec a nemám to v oku, ale já osobně bych tomu benjamina dal větší květináč, než má, vzhledem k jeho výšce.

Víte co? Já ty fíkusy vyfotím, ať vidíte jejich stav. Pak sem dám ty fotky.


Naposledy upravil Taiko_CZ dne po 3. 12. 2007, 13:03, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 3. 12. 2007, 12:50    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak tady jsou fotky:

http://www.hrukarboss.wz.cz/ben1.jpg

http://www.hrukarboss.wz.cz/ben2.jpg

http://www.hrukarboss.wz.cz/ela1.jpg

http://www.hrukarboss.wz.cz/ela2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: po 3. 12. 2007, 14:29    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Vždycky je lepší přesazovat rostliny na jaře, ne v době vegetačního klidu, což je právě teď, ale vy potřebujete dostat rostlinu do zeminy, která je suchá a která jí nepůsobí problémy.
Psal jste, že už je v tomto stavu dlouho - záleží tedy na tom, nakolik je zemina nasáklá vodou. Vyzkoušejte prstem, jaká je zemina nejen na povrchu, ale hlavně pod povrchem.
Pokud by už vysychala, byla by tu jistá naděje, jak se přesazení vyhnout. Pokud je ale v květináči mokro, pustila bych se do toho.

Napadlo mě, že rostliny mohly opadat i vlivem změny místa, ale to by listy nevadly- opadávaly by zdravé, bez příznaků - to asi u vás takto nebylo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: po 3. 12. 2007, 14:30    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Taiko_CZ napsal:
Může mít na vadnutí rostliny vliv i velikost květináče? Nejsem znalec a nemám to v oku, ale já osobně bych tomu benjamina dal větší květináč, než má, vzhledem k jeho výšce.



Velikost květináče ovlivňuje kondici rostlin, pokud se kořeny nemají kam rozpínat a rostlina nemá dostatek živin, samozřejmě se jí nedaří (na druhou stranu existují i rostliny, jimž svědčí spíše stísněný prostor). Ale malý květináč není důvodem náhlého uschnutí listů, to ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 3. 12. 2007, 17:38    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Zemina je stále vlhká (není přímo mokrá), jak na povrchu, tak hlouběji.

citace:
Napadlo mě, že rostliny mohly opadat i vlivem změny místa, ale to by listy nevadly- opadávaly by zdravé, bez příznaků - to asi u vás takto nebylo?


Oba fíkusy jsou na místě už dlouho a nepřemísťovaly se. Listy usychaly a pak opadávaly. Teprve teď, až je to suché, to přemístím do svého pokoje.


Zatím děkuji za rady. Zkusím to ostříhat a přesadit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: út 4. 12. 2007, 20:19    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Třebaže zima není vhodná doba na přesazování pokojových rostlin, v tomto případě výměnu zeminy (přesazení) vřele doporučuji.
Zbavte kořeny zbytků staré zeminy třeba opláchnutím ( zem bude zřejmě nadměrnou zálivkou i překyselená) a prohlédněte, nejsou-li kořeny nahnilé nebo poškozené: v tom případě zkraťte i kořeny až do zdravé tkáně. Pokud budete zastřihávat nadzemní část, zachovejte určitý poměr mezi velikostí kořenového balu a nadzemní částí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Pokojové rostliny  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group