další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Semínka
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Kde a jak dobře nakoupit  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 2. 1. 2008, 21:31    Předmět: Semínka Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Rád bych vypěstoval "od semínka" hodně rostlin, které vydrží celý život, především méně známé tuzemské i exotické ovoce, keře, stromy.

Zatím nemám zahradu ani skleník, takže zatím můžu pěstovat jen v bytě, ale do dvou let se zahradou počítám.

Jen netuším, kde sehnat semena mnohých rostlin. Třeba méně známé tuzemské ovoce, jako moruše, mišpule atd. anebo třeba Kaki. Umím sehnat semínka jen z toho ovoce, které seženu v supermarketu. Jenže třeba Kaki je v supermarketech vždy bez semínek.

Kde sehnat semínka?

Mohl bych sepsat seznam všeho, co bych chtěl vypěstovat, pokud to pomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: st 2. 1. 2008, 21:56    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dnes už existuje dost firem, které nabízejí semena exotických rostlin, já bych Vám doporučila například tyto:
www.laelia.cz
www.koexflor.cz
www.semo.cz - mrkněte na sekce Kuriozity a Chuť Asie

S pěstováním mišpulí a moruší počkejte, až budete mít zahrádku.
Very Happy Pak se Vám bude hodit adresa www.stareodrudy.org

Ať se pěstování daří Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 2. 1. 2008, 22:21    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Je problém začít něco pěstovat v bytě a když to vyroste třeba dvoumetrové délky, přesadit to na zahrádku?

Protože to bych pak musel čekat přes rok kvůli většině toho, co chci za život stihnout vypěstovat. Seznam není nejkratší a můj cíl a nadšení není asi zrovna nejběžnější. Navíc se ten můj seznam pořád rozšiřuje. Nemluvě o tom, že jsem i blázen do různých experimentů.


Naposledy upravil Taiko_CZ dne st 2. 1. 2008, 22:25, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 2. 1. 2008, 22:24    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Děkuji, ty internetové adresy mi hodně pomohou!
_________________
Řešením vašeho problému je EKOZAHRADA a PERMAKULTURA Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: st 2. 1. 2008, 23:29    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
To, co chcete pěstovat na zahradě (tedy venkovní rostliny), přece potřebuje jiné podmínky než to, co pěstujete doma (pokojové rostliny) - podle toho, co píšete, předpokládám, že žijete v panelovém bytě - tedy ústřední topení, poměrně suchý vzduch atd. Představte si, jak byste třeba na parapetu pěstoval rododendron! Ten by dlouho nepřežil... A jiné druhy - třeba jehličnaté stromky - ano, chvíli by to zvládly, ale živořily by. Venkovní rostliny patří ven, ne do bytu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 2. 1. 2008, 23:48    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak to jsem slušně řečeno v háji Confused Protože než budu mít zahradu, tak to chvíli potrvá. Přesto už toho mám dost zasazeno.

No, když to nepřežije, zasadím znovu, až budu mít zahradu.

Ale myslel jsem si, že podmínky zase tak odlišné nejsou - tedy né zase tak radikálně odlišné, aby se ty rostliny nedokázaly přizpůsobit. Teplota vzduchu přes podzim, zimu a jaro mezi 17-22°C. V létě stejně jako venku (jsem teplomilný a žádné ventilátory atd. nepoužívám a v létě mám pořád otevřené okno). Vlhkost mám v pokoji myslím dost velkou a v každém případě se dá zvýšit odpařováním vody.

No, tak nejsou asi ideální, ale věřím, že některé rostliny toho snesou hodně, jiné to asi nevydrží.

Ale pokud to půjde, musím se pro jednotlivé rostliny nějak pokusit nasimulovat jejich přirozené podmínky. Prostředků, které mi pomůžou, snad bude dost. Umím být docela koumák Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 0:03    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Zima je pro rostliny obdobím vegetačního klidu - nabírají sílu na další sezonu, teploty pod nulou hubí škůdce, kteří na nich parazitují atd. Takový buk zvládá mráz, je to pro něj přirozené a nutné. I když jste koumák, v bytě si teplotu kolem nuly uděláte jen těžko, ne? Rolling Eyes
Je sice pravda, že si některé rostliny zvyknou, třeba jehličnany pěstované doma jako bonsaje, ale živoří. Prostě podle mě mají být venkovní rostliny venku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 22:10    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
S pěstováním venkovních rostlin v bytě by byl problém nejen proto, že vegetační klid jim nenasimulujete, ani kdybyste se rozkrájel. Ani světla jim neposkytnete tolik, kolik potřebují (i když se vám zdá, že u okna by se jim mohlo dařit)- za slunečných dnů je venku nejméně šestkrát intenzivnější světlo než v místnosti. Proto by vám rostliny živořily - táhly by se za světlem, přírůstky by měly slabé, listy malé a špatně vybarvené. Slabá rostlina je náchylná k nemocem a špatně se vyrovnává s napadením škůdci.
Dejte se do pěstování pokojových rostlin, spousta se jich jich podobá stromům i jehličnanům, určitě najdete něco, co bude Vašemu oku milé Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 22:15    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Mno, tak asi budu muset Rolling Eyes Anebo si něco zasadím někam k lesu Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 22:30    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Něco zasaďte k lesu, něco by si třeba vzal některý zahrádkář z okolí.
Opravdu byste trápil sebe i rostliny - Vás by mrzelo, že se nedaří, a rostliny by chřadly v nevhodných podmínkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: pá 4. 1. 2008, 16:05    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Možná byste to mohl zkusit s některými rostlinami, které se dají pěstovat jako balkónovky, ale i bytové rostliny, až si pořídíte vlastní "hrad", ozdobíte jimi terasu apod. zkuste třeba mučenku, jasmín, tradiční pelargonie nebo některé sukulenty. Spousta bytových rostlin má ráda takzvané venčení v teplejších měsících (zhruba od května do konce září), takže bytové rostliny můžete jednou dobře využít i venku, jen je dát přezimovat do chladnější místnosti.

Rozhodně konzumní přístup co nevydrží, to nasadím znovu, není z nejlepších. Rostliny jsou živé organismy a to musí mít každý dobrý zahrádkář na zřeteli. Pokud si tento nešetrný způsob osvojíte a zkombinujete se svojí zálibou experimentovat, nebude to jiné, ani když budete mít vlastní zahrádku, stále to bude pokus-omyl a zahrada bude podle toho vypadat. Namísto vzrostlých stromů a keřů, budete mít tu živořící keříček, tu uschlou mrtvolku a támhle jednoho rozpínavce, co se mu dobře povede, ale udusí všechno kolem.
Zajděte do knihkupectví a kupte si nějakou obsažnou knihu pro začínající zahrádkáře a přitom sledujte články na internetu, třeba na Abecedě zahrady. Často tam objevíte tip na rostlinku, která se vám bude líbit a snese i pěstební podmínky jaké jí můžete poskytnout.

Hodně úspěchů při prověřených experimentech! Z.Ottová (AZ)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Kde a jak dobře nakoupit  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group