další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Určit škůdce a navrhnout ochranu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Choroby, plevele a škůdci  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pavluša
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: ne 24. 2. 2008, 23:17    Předmět: Určit škůdce a navrhnout ochranu Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Několik let mě trápí na zahrádce nějaký škůdce,který vykusuje hlízy.Myslela jsem,že se jedná o drátovce,ale po prostudování dostupné literatury,jsem trochu v rozpacích.Všude se uvádí,že drátovec zůstává v půdě a vyobrazení neodpovídá.Ten náš škůdce vypadá jak velký mravenec a žije v hlíze ve sklepě a čím dál víc ji vykusuje. Aktivnější je při vyšší teplotě,takže v pozdním jaru jsou hlízy nejvíc zničené.Pokud mi může někdo poradit,budu moc ráda.Mohla bych poslat foto. Zatím díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 25. 2. 2008, 0:17    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Napadá mě lalokonosec, což je brouk jehož larvy ožírají kořínky i hlízy, je jich více druhů, ale vzdáleně by mravence připomínat mohli. Koukněte třeba na tuto makrofotku:
http://www.naturfoto.cz/lalokonosec-vejcity-fotografie-5554.html

Na tyhle larví potvůrky platí insekticidy, kterými je třeba nechat zeminu nasáknout, ale nejlépe předtím brouky vysbírat. Zahradníci doporučují také parazitické hlístice, které si na larvách pochutnají, ale aby to pak nebylo z bláta do louže Rolling Eyes [/url]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavluša
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: po 25. 2. 2008, 18:01    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Děkuji,prohlédla jsem si fotografie,podobnost by tu byla,ale uvádí se velikost 6 mm,což neodpovídá.Vzhledem k tomu,že já jsem nafotila vývojové stádium a velikost byla asi 10-12mm.Škoda,že neumím poslat to foto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 25. 2. 2008, 23:31    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Zkuste se při vkládání obrázku nechat vést postupem, který najdete v diskuzním fóru. Jděte na začátek na nabídku témat, najděte si rubriku Ostatní, v ní je jako podrubrika: O tomto fóru a Abecedě zahrady , klikněte tam a najdete téma Důležité:Jak vložit obrázek do fóra?, kde máte krok za krokem postup, jak dostat obrázek do svého příspěvku. Jen někdy se webové stránce ukazto.com moc nechce, takže to případně zkuste znovu.[/b]
Hodně štěstí Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavluša
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: út 26. 2. 2008, 15:45    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
[URL=http://www.ukazto.com/?img=2279445,rzn078.jpg][/
Přikládám foto,není zrovna nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
landart.czech
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 26. 2. 2008, 17:43    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tohleto vypadá opravdu na mravence. Možná na královnu, která hodlá založit novou kolonii?

A parazitické hlístice proti lalokonoscům žerou opravdu jen lalokonosce (a možná ještě další brouky a jejich larvy); jsou mikroskopické velikosti, takže prostým okem nejsou vidět a rozhodně nikomu nesežerou žádnou kytku, ani nebudete vědět, že je máte.

Podívejte se na své rhododendrony, stálezelené brsleny, ptačí zob apod. Mají okousané listy: pak máte lalokonosce a doporučuji si hlístice objednat. Další podrobnosti si jistě vyhledáte. Josef.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 26. 2. 2008, 18:35    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
opravdu je to tak,lalokonosec největší škodu dělá na pěnišníkách,jsou od kraje zhryzané listy v půlkruzích když se objeví tak je to pro rododendrony hotová pohroma,larvy žerou kořeny a brouk v noci vylézá ven a okusuje listy ve dne ho nemůžete spatřit.
To co jste vyfotila vy opravdu vypadá jako matka mravenců.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavluša
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: út 26. 2. 2008, 19:39    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Děkuji za informace,ale to co jsem vyfotila,to mi žije v těch bramborách ve sklepě a předpokládám,že tato potvůrka vyžírá hlízy ,protože nic jiného jsem tam nenalezla i když to sleduji pořádně dlouho.
Pavla
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 26. 2. 2008, 21:41    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
tak nevím jak s tým vaší okusem.Je to určitě zhryzaný nebo by to mohla být i nějaká suchá hniloba?
Skuste se podívat na škůdce i virozy na tomto odkazu jinak nevím,nebo skusit kontaktovat největší šlechtitelskou stanici brambor v Havlíčkově Brodě snad ty by věděli.
http://rl.zf.jcu.cz/diplomove-prace/inf-system/skudci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 27. 2. 2008, 13:53    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Myslím si,že s tímto problémem nejsnáze poradí buď nejbližší pěstitel brambor v okolí,případně zahrádkařská organizace,agronom družstva.nevím z jakého koutu republiky jste,ti Vám případně doporučí nejbližší zemědělskou laboratoř,až teprve po tomto vyčerpání těchto možností kontaktovat Bramborářskou únii v Havlbrodě.Myslím,že je to nejschůdnější a nejrychlejší odhalení škůdce skládkové pohromy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 27. 2. 2008, 14:50    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Nevím, jak se to ostatním podařilo, ale mě se obrázek nenačte a zkouším to už druhý den, takže zatím jsem tu Vaši potvůrku neviděla Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Choroby, plevele a škůdci  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group