další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Kanadská borůvka
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Drobné a ostatní ovoce Jít na stránku Předchozí  1, 2, 3  [Vše]
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martik69
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: ne 13. 5. 2007, 9:31    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ahojky mám "borůvku" muchovník alasku a potřebuji ji přesadit do nádoby, můžete mi poradit jak ji mám zateplit a jakou mám použít zeminu? díky moc všem za odpověď

Naposledy upravil Martik69 dne po 14. 5. 2007, 6:58, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: ne 13. 5. 2007, 22:08    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Nic nezkazíte zahradním substrátem s přídavkem rašeliny, zateplení myslíte na zimu? Jestli nemáte možnost zarýt nádobu s rostlinou do země a zakrýt chvojím, a zimujete na balkoně, zateplete nádobu polystyrenem alespoň 5 cm silným, nebo obalte několika vrstvami bublinkové folie. Povrch nádoby zakryjte chvojím, ale nezapomeňte v bezmrazých dnech rostlinu zalít! V nádobě ji nehrozí ani tak mráz, jako sucho.
Přes léto by měla být nádoba přistíněná, aby kořeny nevysychaly a zem se moc nepřehřívala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
leopold
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: ne 13. 1. 2008, 9:24    Předmět: Pěstovat kanadské borůvky, nic lehčího : Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Vše spočívá ve faktu, že tyto rostliny nesnášejí prvek vápník (Ca).
Tam, kde půda vápník neobsahuje (tamější voda je měkká až superměkká, to jest bez vápníku), se daří jak borůvkám tak i například chovu rybiček Neonek, nebo pěstování azalek a rododendronů. Já žiji na Valašsku, voda je zde velmi chutná, protože obsahuje dostatek vápníku aj. - tvrdost vody je 9,6 stupně N. Spolehlivě to kanadské borůvky během pár let zabije !!! A ani rododendronům či azalkám se nedaří. Přesto máme na zahradě asi 15 keřů těchto borůvek, z nichž ty 4 nejstarší mají některé pruty vysoké až dvaačtvrt metru a ani po mnoha letech se zatím nechystají růst omezovat. (letorosty jsou až jeden a půl metru) Jak je to možné ?

Zde je postup :

1. vykopat jámu 60 x 60 cm, na dno dát křížem přeložené dva silonové pytle (není to absolutně nutné, ale je to lepší - má to omezit přísun tvrdé vápnité spodní vody ke kořenům)
2. jámu vyplnit směsí rašeliny (musí to být rašelina bez přídavku vápna), kompostu, či tlející dřevní hmoty (vše bez vápna) a písku (čistý písek určený k výrobě betonu, např. "potěrák", bez jílových částeček) přibližně v poměru : 2 díly rašeliny + 1 díl kompostu(nebo hnoje) a asi půl dílu písku. S pískem to nepřehánět....V žádném případě nepřidávat vykopanou zeminu, která obsahuje vápník. To lze jen tam, kde vápník neobsahuje - myslím že to platí pro pískové oblasti severových. čech., ale možná i jinde. Tam jim asi borůvky rostou samy....

To vše ale ještě nestačí. Kan. borůvka BEZPODMÍNEČNĚ vyžaduje kyselou půdní reakci a to hodně kyselou. Optimální hodnoty se pohybují od 3,8 do 4,5 pH. Jinak chřadne a hyne !!!

Tuto nutnou podmínku zajístíme takto :

1. Zalévat můžeme JEN a JEN dešťovou vodou (neplatí pro oblasti, kde není vápník v půdě a tudíž ani v místní vodě)
2. I tuto dešťovou vodu budeme (hlavně zpočátku) okyselovat na hodnotu asi 3-4 pH, což provedeme dávkováním 10 ml (např.jedna odměrka pro hnojivo Kristalon) níže uvedeného roztoku kyselin do jedné konve (10-12 litrů)
3. Současně můžeme do konve přidat i hnojivo (vše bez vápníku), např. 1 odměrku Kristalonu pro rododendrony a borůvky, nebo síran amonný, síran draselný a pod.

Roztok kyselin si připravíme takto :

500 ml dešťové vody
200 ml kyseliny fosforečné
200 ml kyseliny dusičné
100 ml kyseliny sírové (pro akumulátory)

Poměr kyselin není kritický, dusičná je jako hnojivo, když nebude, nevadí, budete víc hnojit síranem amonným.
Důležitá ale je ta KYSELINA FOSFOREČNÁ ! Jedině ona totiž způsobí, že převede zbytkové sloučeniny vápníku na fosforečnan vápenatý, který je ve vodě nerozpustný a pro borůvky tak vlastně "neexistující, či neviditelný" (dobře zamaskovaný). A musíme tuto kyselinu dodávat stále, neboť z okolní zeminy se ke kořenům vždy snaží nějaká ta voda s vápníkem prosáknout, atd...Protože tomu lze stěží zabránit, musíme borůvky zalévat tou okyselenou vodou s kys. fosforečnou, abychom ten vápník z prosakující vody zlikvidovali a eliminovali tak jeho neblahé účinky.
V praxi by stačila jen tato kyselina fosforečná, ale protože je dost drahá, tak k ní přidávám ty další, ale není to nutné.
Kyselinu fosforečnou kupuji v lékárně (u nás na vesnici v horách). Měla by být tedy k mání všude....

Co dodat ? Ještě snad to, že pod borůvky dávám různé zbytky dřeva, drcené větve a jinou org. hmotu a na to i posečenou trávu.
A vše "zalévám kyselinou". Obzvláště je to nutné a důležité první roky..., ale používám to stále asi 20 let.
A přece ještě něco - to pro ty co bydlí tam, kde bývá v zimě sníh. Doporučuji na zimu svázat keříky silonovým provázkem, neboť sníh je ohne k zemi a poničí je. (i poláme) Letos jsme sklidili asi dva nebo tři kýble (po deseti litrech) Mám na to i sítě proti ptákům. Ale spíš než proti ptákům, chrání sítě borůvky před námi, lidmi....
Přeji i vám podobný úspěch a velké plody (sazenice s kulatými listy), ahoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jaromir.malich
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 13. 1. 2008, 16:13    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Kanadské borůvky nejsou náročné na pěstování. Najraději mají lesní hrabanku a častou vydatnou zálivku, jedině tak Vám vyrostou kvalitní a chutné plody.V době tvorby plodů je přihnojíme hnojivem rozpuštěným do vody a plodí jako o závod každý rok.Opravdu je lepší pěstovat několik rostlin najednou, aspoň nemusíte do lesa a borůvky vám rostou rovnou na zahradě. Sice nebarví, ale chuť mají podobnou.
_________________
Spolupracovník www.abecedazahrady.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Medicka.ol
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 12. 3. 2008, 15:34    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Martik69 napsal:
Ahojky mám "borůvku" muchovník alasku a potřebuji ji přesadit do nádoby, můžete mi poradit jak ji mám zateplit a jakou mám použít zeminu? díky moc všem za odpověď


Mám obdobný dotaz.Chci pěstovat borůvku v nádobě na terase.Jak velká by měla být nádoba, ab se keříku dařilo?

Děkuji za odpověď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Drobné a ostatní ovoce Jít na stránku Předchozí  1, 2, 3  [Vše]
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group