další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Pěstujete rakytník?
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Drobné a ostatní ovoce  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: st 5. 3. 2008, 11:15    Předmět: Pěstujete rakytník? Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Koupila jsem si v lékárně rakytníkový sirup od firmy Topvet -
http://www.topvet.cz/shop/shop.asp?wareid=74

Moc mě chutná, tak si říkám, jestli může být velký rozdíl mezi ním a domácím sirupem, o němž se říká, že mnoha lidem vůbec nešmakuje?

Taky by mě zajímalo, jestli někdo máte rakytníkové keře (je to dvoupohlavná rostlina, proto mn. číslo) doma - a kde je pěstujete, jak jsou velké. Nevyholují zespodu?

A co pěstování rakytníků v květináči, zkoušel jste někdo, viděl jste někdo? Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 5. 3. 2008, 12:52    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Rakytník jsem pěstoval po mnoho let,a a i plody jsem zpracovával na různé věci jako šťávu,marmelády,přísady do kompotů.Je třeba si na charakteristickou chuť zvyknout.Je to podobné jako s chutí Josty,také jsou lidé kteří ji nemusí.Rakytník jsem loni zlikvidoval,nikoli kvůli nechuti,ale vzhledem k tomu,že se už stával těžko uhlídatelný,a přestalo mě bavit každoroční vykopávání a bránění nejen baráku ale i kanalizačního potrubí.Jinak je možn ho použít i místo brusinek k masu.Meně invazivní je Aronie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 5. 3. 2008, 13:00    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
A ještě co se týká pěstování v kontejnerech.Rozdal jsem spoustu odkopků,a někteří si je pěstují i v korytech a kontejnerech jako přenosnou zeleň kolem grilovacích zahrádek a sezení.Udělá to vyhovující intimitu,vyroste až do 1,5-2 metrů.Ale jako u všeho tohoto pěstování je třeba velké nadoby s přiměřeným množstvím zeminy.Síla a razance kořenů může ale i u tohoto pěstování roztrhnout kontejner nebo jinou nádobu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: st 5. 3. 2008, 14:42    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Takže těm, kdo nemají pořádné místo jen pro rakytníky, by možná pomohlo pěstovat keře ve větších nádobách zapuštěných v zemi Idea, aby se jim kořeny tak moc nerozbíhaly.

Stanislave, podle toho, co jste psal o jejich růstu, předpokládám, že ani v květináčích neměly problém s plozením? Wink

Díky, K.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: út 11. 3. 2008, 23:23    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
My máme tři rakytníky už hodně let, a nevidím žádné problémy s kořeny, jak píše Stanislav. Už jsme o tom, myslím, vedli řeč někdy vloni. Ty naše prostě mají někde v zemi kořeny a doposud nezbouraly ani podezdívku ani nevyvrací sloupky plotu (jsou poměrně dost těsně u něj). Spíš mně trápí u těch starších prosychání, odřezávat proschlé dřevo plné trnů - nic moc Mad .
Možná záleží na odrůdě, jak která bujně a rozložitě koření. Roztrhnout květináč dokáže leckterá rostlina (mně se takhle vyklubal z ničeho nic asparagus), tak proč by si neporadil rakytník Razz Ale ve volné zemi jim je asi nejlíp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 13. 3. 2008, 20:28    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Asi to je opravdu odrůdou.Já jsem s nimi začal někdy v 80.letech,a měl jsem "štěstí",že jsem je dal na kraj zahrady i částečně jako živý plot ,samce-samici,k přistínění a zakrytí kompostu.Druhým rokem už krásně plodil,a funkci estetického plotu také plnil na jedničku.Nevyžadoval starostlivost,a to se mi "vymstilo" tím,že začal odnožovat.kořeny má podobné jako pejřavka,jen s tím rozdílem,že jsou z kvalitního drátu,obtížně se přetrhnou a musí se přesekávat.V době když jsem se rozhodl jej omezovat a začal ho pěstovat v kontejnerech a kýblech tak to byl šlágr v přenosné nenáročné zástěně.I v nádobách spolehlivě plodí,a je pro pěstování i lepší než např.Hlohyně.Snese celkem v pohodě i řez a průklest je občas i třeba udělat.Pokud se budete snažit omezit rozpínavost kořenů Rakytníku řezem kořenů,může se stát,že ty natolik ztloustnou,že se stanou neohebnými a jedou jako beranidlo,jinak když narazí na překážku tak se prostě ohnou nahoru a vyrazí i na povrch,čímž vytvoří novou rostlinku.Je to moje zkušenost,ale nechci v žádném případě Rakytník zatracovat,je to fajnová absolutně nenáročná rostlina vhodná i do těch nejnehostinějších půdních podmínek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Drobné a ostatní ovoce  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group