další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Popínavku na terasu-kterou?
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Živé ploty a popínavé rostliny Jít na stránku 1, 2  Další  [Vše]
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Medicka.ol
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 12. 3. 2008, 15:18    Předmět: Popínavku na terasu-kterou? Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ráda bych si jako úplný amatér nechala od zkušených poradít, kterou popínavku si dát na terasu k pokryti stěn zeleni.

Břečťan nechci, ani nic jiného jedovatého, protože mám roční dítě, které si na terase hraje.Idealně by se mi líbilo něco, co je zelené i v zimě...ale to nevím zda něco kromě břečťanu je Embarassed Embarassed Embarassed

Díky za rady a schovívavost se začátečníkem Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 13. 3. 2008, 20:43    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Nevím zda se Vám jedná o tzv. přenosnou zeleň nebo pěstování v záhonku u terasy. Je těch možností nepřeberné množství.Uvedu jich pár .: víceletý hrachor(vysévá se ze semínek),různé druhy popínavých plaménků,kobea,ale i třeba okrasné psí víno,povijnici.U většiny těchto rostlinek doporučuji podsev z nízkých letniček jako ochranu před letním žárem kořenového sistému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Medicka.ol
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 13. 3. 2008, 22:09    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Jde mi především o ozelenění stěn terasy. O možnostech, které jste uvedl vím...jsou to ale rostlinky zelené jen v letě, je to tak?

Existuje něco, kromě břečťanu, co by bylo zelené celoročně?
Moc díky za odpověď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: čt 13. 3. 2008, 22:15    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Bohužel, stálezelené popínavky moc na výběr nejsou. Břečťany jsou sice možností - je jich více druhů s různě tvarovanými i pestrými listy, ale protože je nechcete, pak se budete muset spokojit asi něčím, co nebude zelené celou zimu.
Dost dlouho si drží listy přísavník trojhrotý (Parthenocissus tricuspidata), je hustší a dokáže vyrůst až do výšky 20 metrů. Na podzim se krásně vybarvuje červeně, oranžově a žlutě, až postupně zezlátne do karamelové barvy Shocked .
Polopadavý je zimolez japonský, takže ten by se vám možná hodil také. Krásná je popínavá hortenzie svými květy i listy (ale opadává), a jako popínavka se chovají i některé druhy pestrolistých zimolezů (Euonymus fortunei var. radicans) - ty zůstavají olistěné i přes zimu. Krásný je kultivar Gracilis s bílopestrými listy s růžovým nádechem. Jinak už jen letničky, jak píše pan Stanislav - povijnice je mohutná, hrachory krásně voní... myslím, že si něco vyberete Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 16. 3. 2008, 2:16    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dostat na terasu stálezelené rostliny bude problém, zvlášť když nemají být jedovaté, což ostatně jsou i ty, co vám doporučili předchozí kolegové. Zvlášť jedovatý je hrachor, který má silně jedovatá semena, plamének má i silně dráždivou šťávu, posed také a k tomu jedovaté bobule. Jedovatý je i podražec, povíjnice, dipladénie, kvamoklit, povíjník, svlačec, bobule loubince, zimolezu a zimokeře, lusky vistárie. Jedovaté jsou i nezralé fazole, takže ani tyto jednoletky by se vám nehodily. A to nejsme zdaleka s výčtem u konce.
Jedovaté jsou také celé rostliny čeledi lilkovitých např.rajčata, tykvičky apod. Z oblíbených balkónovek je to např. oleandr. Ostatně jedovatá je i většina pokojovek, takže s malým dítkem je dobré zjistit si, jaké to jsou a do jaké míry, a buď ty nejjedovatější darovat tam, kde nemohou uškodit nebo dát rostliny z dosahu nenechavých ruček.
Nejmírněji je jedovatý opadavý přísavník, který má mírně jedovaté plody, takže až by vám dorostl do určité mohutnosti a dělaly se na něm modré bobule, stačilo by otrhat ty, které by pro vaše dítko byly nadosah.
Z opadavých, ale nejedovatých rostlin byste mohla zkusit vinnou révu nebo naopak to, na čem si váš potomek pochutná - hrášek. Dále s jedlými plody opadaxou Actinidii argutu, kolomiktu nebo deliciozu (kiwi).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 16. 3. 2008, 10:43    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
mě se jako porost na balkoně i v truhlících osvědčila Černooká Zuzana,ale škoda že je to jen letnička,moc pěkně kvete a za léto vytvoří velkou zástěnu/nevím jestli je jedovatá/.

a takhle kvete
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 16. 3. 2008, 13:27    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Se "Zuzanou" taky nevím, našla jsem jen, že je jedovatá pro kočky, takže asi úplně to pravé nebude.
Kde ji máte paní Hanko umístěnou? Už jsem se o její pěstování na balkóně pokoušela, ale vyrazil mi neduživý stonek a časem uschnul. Zkoušela jsem to i doma, ale tam je zase teplo. Po přestěhování mám sice balkón na jinou světovou stranu, ale sluníčko tam pálí v létě celé odpoledne.
Jinak podle chytrých knížek se Zuzana prý může pěstovat jako trvalka, jen v zimě potřebuje chladnou místnost a na podzim nebo na jaře seříznout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 16. 3. 2008, 15:53    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
já zuzanu seju každý rok v lednu,teď je asi 15 cm velká.Do jedné nádoby dávám aspoň po 3 sazenicích.Já ji kombinuji s panašovanou popínavkou /teď mám výpadek nemůžu si vzpomenout jak se jmenuje/ ale je na fotce určitě ji znáte tahle kombinace je moc pěkná.Terasa je otevřená od sevetu a jihu je tam dosti průvan a slunce tam svítí asi od 9.00-15.00 h.
Ale letos zkusím to přezimování s jedným truhlíkem,uvidíme co to udělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 16. 3. 2008, 16:10    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Myslím, že ta druhá rostlinka je molice. Asi to se s čenookou kráskou letos zkusím, uvidím, jestli na mě bude mrkat Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 16. 3. 2008, 16:32    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ještě jsem zapoměla jednu věc.Ze začátku ji několikrát zaštípnu,teď už jednou je.A jinak si myslím že je uplně nenáročná,když přežije u nás,tak asi všude.

Moc pěkně se vyjímá na tmavém štítě u kulničky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 16. 3. 2008, 17:32    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Díky za rady! Vypadá to s tím tmavým dřevem moc pěkně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: ne 16. 3. 2008, 22:08    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
HanaT napsal:
mě se jako porost na balkoně i v truhlících osvědčila Černooká Zuzana,ale škoda že je to jen letnička,moc pěkně kvete a za léto vytvoří velkou zástěnu/nevím jestli je jedovatá/.

a takhle kvete


Zuzana je pěkná! Naroste veliká, nebo jen takhle do květníku, či truhlíku? Líbila by se mi u terasy, kde mám obvykle jiné pnoucí letničky.
P.S. Obrázek zas nešel otevřít (nebyl u mně vidět, ale skočilo mi to na ukažto.com, tak aspoň že tak).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 16. 3. 2008, 22:16    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ja na ty vaše obrázky neustále čekám a nic,od jiných všechno jde to bude asi zádrhel někde u vás.
Pne se dobře v těch koflíkách je obtočena nahoru dolu se ji moc plazit nechce,ale udělala mě asi 3 m.
Pokud ji chcete hustší je třeba více sazenic sesadit k sobě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Medicka.ol
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 17. 3. 2008, 11:06    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
ottova napsal:
Dostat na terasu stálezelené rostliny bude problém, zvlášť když nemají být jedovaté, což ostatně jsou i ty, co vám doporučili předchozí kolegové. Zvlášť jedovatý je hrachor, který má silně jedovatá semena, plamének má i silně dráždivou šťávu, posed také a k tomu jedovaté bobule. Jedovatý je i podražec, povíjnice, dipladénie, kvamoklit, povíjník, svlačec, bobule loubince, zimolezu a zimokeře, lusky vistárie. Jedovaté jsou i nezralé fazole, takže ani tyto jednoletky by se vám nehodily. A to nejsme zdaleka s výčtem u konce.
Jedovaté jsou také celé rostliny čeledi lilkovitých např.rajčata, tykvičky apod. Z oblíbených balkónovek je to např. oleandr. Ostatně jedovatá je i většina pokojovek, takže s malým dítkem je dobré zjistit si, jaké to jsou a do jaké míry, a buď ty nejjedovatější darovat tam, kde nemohou uškodit nebo dát rostliny z dosahu nenechavých ruček.
Nejmírněji je jedovatý opadavý přísavník, který má mírně jedovaté plody, takže až by vám dorostl do určité mohutnosti a dělaly se na něm modré bobule, stačilo by otrhat ty, které by pro vaše dítko byly nadosah.
Z opadavých, ale nejedovatých rostlin byste mohla zkusit vinnou révu nebo naopak to, na čem si váš potomek pochutná - hrášek. Dále s jedlými plody opadaxou Actinidii argutu, kolomiktu nebo deliciozu (kiwi).


Jé jé..tak to vypadá..že z dítětem zůstane terasa v betonovém provedení Very Happy

Jsem lékařka (nás tedy bohužel za celou dobu studia nikdo neučí o jedovatých zahradních rostlinach, což je škoda)...a o otravě (mírné) dítěte břečťanem jsme slyšela..u ničeho jiného ne...

Zato jsem viděla několi batolat dusících se hráškem Rolling Eyes člověk si s nimi nevybere Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 17. 3. 2008, 14:32    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
jakto mastičkáři by měli znát kde jaký jed.
A u dítěte si nevyberete,znám to od svojích,vždycky si něco našli,co nesměli,zakázané ovoce nejvíc chutná.viděla bych to asi tak,že nejlepší bude dokud jsou děti malé,dát tam nějaký hrozennebo i beztrnný ostružiník /bude i k užitku/ uvidíte jak budou děti zobat a až vyrostou tak to zrušit a vsadit okrasu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Živé ploty a popínavé rostliny Jít na stránku 1, 2  Další  [Vše]
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group