další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Strom do obýváku
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Pokojové rostliny  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Medicka.ol
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 22. 3. 2008, 13:15    Předmět: Strom do obýváku Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Chci se zeptat,
jakou rostlinku byste mi poradili, aby nebyla moc náročná na pěstování a aby byla veliká, nebo aspoň rychle rostla.Potřebovala bych do obývaku nějaký pořádny strom Wink

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 24. 3. 2008, 0:21    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Už jsme zase u toho dilema co k vám, aby si na tom dítko nepochutnalo Confused

Na fotce máte jako možnost fikus benjamín, ten je moc pěkný, dá se koupit vzrostlý, keřovitý nebo tvarovaný do stromku. Problém je, že pokud by na něj váš mlsoun dosáhl, z utrženého listu prýští bílé mléko, které má dráživé účinky. Ale při dostatečně vzrostlé verzi by možná koruna byla před nenechavými prstíky v bezpečí Laughing Fikus má rád světlé, ale ne příliš slunečné místo, nemá rád přesuny a moc teplo. Neměla by mu vyschnou zemina.

Když jsme u toho tepla, to je jedna zdůležitých věcí, jak výběr směřovat.

Ještě mě napadá nějaká vzrostlá verze juky, ta má listy pevně u kmínku, ty by snadno dítko neodtrhlo, ani zlomit by asi nešla tak snadno pokud by jí k sobě chtělo třeba ohnout.

Pěkný stromek je araukárie neboli pokojová jedle, ta má raději chladnější místo.

Pro teplé stanoviště se hodí stromkovitá Dizygotheca elegantissima s tenkými pilovitými listy, která dorůstá až 2 metrů a dá se sehnat v různých velikostech.

Pěkná je taky sloní noha a různé palmičky, ale jejich jedovatost neznám.

Taky šáchor by se mohl hodit, ten roste rychle a není jedovatý.

Myslím, že by vám pomohlo pro klid koupit si nějakou speciální knížku o jedovatých rostlinách, výběr by se vám zúžil a ještě byste měla jistotu, že s ním nic neriskujete.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Medicka.ol
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 24. 3. 2008, 7:44    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Diky moc za rady...Mě se moc líbí araucaria, ale je tu na ní asi moc teplo Sad

Jinak Do interieru by idealně zapadla fikus benjamina...tak hledam nějaký na kmínku, aby tam dcerka nedošáhla...a až doroste k tomu, že tam došahne, bude mít snad rozum a už to nebue jíst a olizovat Rolling Eyes

Jinak jsem našla na netu fikus, který prodáva jeden pan..jen mě zajíma, přežije taková vzrostla rostlina převoz a přemístění?
http://zahrada.sbazar.cz/fikus-benjamin-praha-o1321630.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 24. 3. 2008, 8:56    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
ještě bych doporučila scheffleru je příbuzná dizygotheky,ale je snadnější na pěstování,dá se i lehce namnožit řízky a mírným sestřihem z ní můžete vytvarovat krásný keřík.
Není také špatné nějakou popínavku např. žumen,břečťan potos atd. a vyvazovat je k mechové tyčce.Má to jednu výhodu"velmi rychle docílíte požadované velikosti.
mě se jako nejmíň náročné osvědčily rostliny z rodu Philodendron nejkrasnější je asi monstera ta dokáže dorůst do neuvěřitelných rozměrů.
A s tou jedovatostí,dívala jsem se do mé literatury a dá se říci,že většina rostlin je nějak jedovatá,nebo aspoň dráždí pokožku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 24. 3. 2008, 14:04    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Nu, ten benjamínek nebude mít asi dost vysoký kmínek, moc to z fotky není poznat.
S tím převozem se to má tak, že pokud byste ho vezli autem, tak nezmrzne, pokud byste ho snad chtěli teď dopravovat MHD, tak to by se mu v tomto počasí moc nelíbilo. Prostě nesmí nastydnout. Jinak by to problém být zase neměl. Může dostat samozřejmě teplotní šok apod., pokud bude umístěn v novém prostředí, které bude mít odlišné podmínky. Určitě se nelekejte pokud vám shodí hodně listů, je to docela běžná reakce, jen je budete muset rychle uklízet před vaším mlsným dítkem.
Paní Hana vám doporučila liány a popínavky, ty jsem raději nenabízela, neboť všechny uvedené jsou jedovaté a dítě k nim má snadný přístup.

Ten benjamínek na vysokém kmínku je myslím dobré řešení. Nevím jak ten nabízený, ale v obchodech najdete takové, co mají kmínek i 1,5 metru. Taky si ho můžete vytvořit sama, když vyššímu stromku ostříháte spodní větvičky a vrchní budete zkracovat, aby se pěkně rozkošatěl do korunky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 24. 3. 2008, 15:31    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
pokud by pani měla zájem něco na kmínku nebyl by špatný i ibišek,který se dá také tvarovat na korunku,není jedovatý a můžete ho pěstovat ve vyšších teplotních podmínkách.,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 24. 3. 2008, 15:48    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Vidíte, na ten jsem úplně zapomněla. Ono je těch rostlinek celkem hodně, jen opravdu nevím, které všechny nejsou jedovaté.

Taky bych doporučila najít si fotku vašeho šáchoru na DF to bylo tuším v oddílu nejoblíbenější rostlina? To je přece pořádný macek Laughing To je inspirace!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 24. 3. 2008, 16:18    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
ten šáchor je taky dobrá rada,ja když jsem psala o těch popínavkách měla jsem na mysli spíše rostliny nenáročné a pomale nezničitelné na pěstování,ovšem obsahují látky které dráždí sliznice a pokožku,ale vyloženě jedovaté nejsou.Juka v jisté míře může být také nebezpečná ,listy jsou ostré a konce pichlavé.
Ještě mě napadl pokojový javor,nebo lipka.
To máte pravdu rostlin je nepřeberné množství.

to je ten šáchor má výšku asi 150cm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 24. 3. 2008, 18:34    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak vidím, že jste naší dotazovatelce ušetřila práci s hledáním šáchoru Laughing Je skutečně úctyhodných rozměrů na domácí podmínky.

Je pravda, že rostlin je hodně, ale skoro každá má nějaké to "ale"

Ještě mě napadlo, že v jiném dotazu zaznělo, že krom dítka je členem rodiny také kočička, takže i pro ní jsou nějaké rostliny jedovaté a zase ten nešťastný šáchor - ten jí nejspíš bude chutnat a v tom případě se role obrátí, nebezpečná bude rostlině šelmička Rolling Eyes
Taky nevím, jaké je kočina potvůrka, náš kocour, kromě ožírání rostlin, taky rád používal velké květináče namísto toalety. Jestli má i tenhle tyto sklony, bude porřeba nějak zajistit, aby se tam nedostala, jinak to má rostlina spočítané. Snad nějakou síťku apod. Já dávala v nouzi největší takové kruhy z lepenky, ale moc vzhledné to nebylo Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Medicka.ol
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 25. 3. 2008, 9:53    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Jé..děkuju moc, to je tedy nepřeberný výber Smile

Nastěhovali jsme se do bytu po tchýni a tá nesnáši cokoli živého..tak tu má všude umělé kytky...To musim rychle odstranit..To je jak na hřbitově nebo v obchodě..Hrůza..Prave kytičky přece vytvoří tan "domov"

Jinak asi koupím benjamínka (není na kmínku,ale je o 70% levnější..Za 300kč 120cm výška) a buu ho postupně zastřihávát.

Jako další si pořídim ibišek, nějaký menší.

Ten šlachor je úžasný!!! Ale jestli chutná kočkam, tak, to mi ho kocour ai sežere Smile Nedávno mi sežral všechny listy z bonsaje jilmu..nevím, zda ještě obrazí Sad

Je šlachor náročný na světlo?
Mohla bych si ho pořídit do ložnice, tam kočka nechodí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Medicka.ol
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 25. 3. 2008, 10:30    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
A ještě dotaz...není to zastřihávání fíkusu nějak náročné? Zvlanu to?
Pokud ne, tak bych asi měla koupit rovnou na kmínku Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 25. 3. 2008, 13:27    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Jak ibišek tak fíkus benjamin se dobře tvarují toho se nemusíte obávat.Může se vám stát že tyto rostliny schodí částečně list,ale je to normální jev při změně prostředí,časem znova obrůstou.Šáchor je rostlina bahenní takže je třeba,aby stál v misce s vodou,na světlo náročný není,já ho mam asi dva metry od západního okna se záclonou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 25. 3. 2008, 14:20    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak to se vám vůbec nedivím, že toužíte mít doma co nejdřív něco zeleného živého. Umím si přestavit, jak to s množstvím umělých kytek v bytě vypadá, brrr! Crying or Very sad

Střihání benjamínka se určitě nebojte, ale počkejte s tím, až se v novém prostředí trochu aklimatizuje. Nejspíš shodí část listů a kdyby byl ještě ostříhaný, moc by mu jich k dýchání nezbylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Medicka.ol
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 25. 3. 2008, 19:34    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
A jak ryvhle roste fíkus benjamínek? Teď by měl být 120cm....za jak louho se dočkam "stromu" ke stropu Smile?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 25. 3. 2008, 20:00    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Nu záleží jak vysoko máte strop Laughing

Není ani zrovna pomalý ani žádný rychlík. Ale bude-li mít dost světla, pravidelnou zálivku a hnojení, určitě už teď na jaře vyrazí nové lístky. U benjamina je to vždycky nový lístek a po něm další, až se tak vytvoří celé větvička, nečekejte nějaké šlahouny, které nejdřív vyženou a pak se teprve olistí. Jak rychle to půjdě těžko říct, každý to zvládá trochu jinak. Ale 120 cm je slušný základ a když mu budete dole ostřihávat větvičky, nebude se jimi vysilovat a požene všechno do těch horních. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Medicka.ol
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 25. 3. 2008, 20:16    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
No Vladislavský sál to není Smile

Jé... to jste mě moc potěšila, že to poroste... Very Happy Bála jsem se totiž, jestli jsem přecejen neměla koupit ten větší za 1000kč...
Zrovna jsem manžela pro ten menší vyslala..Tak se na něj (na ten fíkus) moc těším... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Daniel Bozner
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 25. 3. 2008, 20:38    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ale pozor fikus benjamina potřebuje dostatek světla. 2 m od běžného okna už moc světla není.Chce to mít u okna květiny a na druhé straně nábytek a televizi. Dost lidí které znám mají televizi vraženou u okna a květiny mučí vzadu v místnosti a diví se že jim květiny nejdou. U nás maj květiny všechny okna pro sebe. A když někdo zvoní musím běžet ven páč žádné okno nejde otevřít bez sundávání květin z parapetu. Umělé květiny květiny vůbec nemáme (naštěstí)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 25. 3. 2008, 20:44    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
u okna ano,ale pozor na průvan jinak je bez listu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Daniel Bozner
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 25. 3. 2008, 20:56    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
No já větrám v zimě přes koupelnu a půdu kde nejsou žádné květiny. V tomhle větru je vyvětráno za chvíli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 26. 3. 2008, 10:46    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Pro Medicku.ol.
Tak mě napadl ještě jeden návrh dejte si do obýváku banánovník ten roste rychle do obřích rozměrů,je nenáročný na péči,není jedovatý,je to bylina a co vám na to poví kocour toť otázka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Daniel Bozner
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 26. 3. 2008, 11:08    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
A nebudete muset kupovat banány.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Medicka.ol
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 26. 3. 2008, 13:16    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
A jaké jsou nároky na světlo u normálního fíkusu? Toho velkolistého? Slyšela jsem že menší...Podařilo se mi totiž jeden sehnat za babku, tak bych ho chtěla do haly...

Naposledy upravil Medicka.ol dne st 26. 3. 2008, 13:34, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Daniel Bozner
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 26. 3. 2008, 13:23    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Nemá moc velké nároky na světlo. Dál od okna se jen málo větví(spíše se vůbec nevětví)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
HanaT
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 26. 3. 2008, 13:43    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Pokud je to gumovník tak souhlasím s Danielem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Pokojové rostliny  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group