další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Smutnice
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Choroby, plevele a škůdci  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Anonymní


PříspěvekZaslal: út 5. 12. 2006, 10:02    Předmět: Smutnice Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Prosím, poradí mi někdo jak se doma zbavit škůdce který se jmenuje SMUTNICE ? Question Sad Question [/b]
Návrat nahoru
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: út 5. 12. 2006, 12:25    Předmět: ad smutnice Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Smutnice jsou až čtyřmilimetrové, černošedé mušky s dlouhými křídly, podobné komárům.
Jejich larvy o velikosti pět až sedm milimetrů poškozují nejmladší kořínky zakořeňujících řízků a mladých rostlin, které pak odumírají.
Účinnou biologickou ochranou je použití parazitických hlístic, které napadají larvy různých druhů hmyzu žijící v půdě. Hlístice vyhledají v zemině čichem hostitele. Napadnou larvy smutnic a ty během několika dnů hynou. V uhynulých larvách se hlístice dále rozmnožují. Ve třetím larválním stádiu opouštějí mrtvou larvu smutnice a vyhledávají nové hostitele. To je dobré z toho důvodu, že tak zajišťují dlouhodobější ochranu rostlin před tímto hmyzem. Pokud nejsou v substrátu přítomny další larvy smutnic či jiného vhodného hmyzu, populace hlístic odumírá.
Do tohoto postupu se každému nechce, takže další možností jsou typicky žluté lepové štítky, které koupíte v každém zahradnictví. Upevníte je k rostlině a mušky se nalepí. Dobré, pokud mušky odhalíte hned ze začátku.
Chemická ochrana je účinná jen částečně, protože mušky se hodně rychle rozmnožují. Vyzkoušet můžete například sprej Biolit.
Pro začátek bych ale doporučila něco jednoduchého: zkuste nechat na pár dní zcela vyschnout půdu u všech květin v dané místnosti (samozřejmě musíte vzít v úvahu, kolik rostlinky vydrží, aby jim to neuškodilo). Někteří pěstitelé mají tu zkušenost, že stačí tři dny a smutnic se zbavíte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Anonymní


PříspěvekZaslal: út 5. 12. 2006, 14:49    Předmět: Kupte si žluté lepivé trojúhelníčky, zabodnou se do ... Odpovědět na téma Odpovědět s citací
květináču, párkrát je vyměníte (budou oblepeny smutnicema), a smutnic bude čím dále míň a míň Wink nakonec Vám bude stačit jeden "lepík", který dle potřeby (jednou za měsíc) vyměníte. Chce to ale vytrvat.
Návrat nahoru
Hanele
Anonymní

PříspěvekZaslal: pá 9. 2. 2007, 22:02    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Smutnice jsou potvůrky.Dospělé mušky jsou spíše nepříjemné nám lidem, než že by škodily rostlinkám.Horší je to s jejich nenažranými larvami. Ty dokáží běhe pár dnů zničit jarní výsevy rostlinek. Mají rády vlhko, takže nepřelívat!výsevy, ale nemůžete nechat přeschnout, zahynuly by i rostlinky. lepší je preventivně výsevovou zeminu propařit nebo alespoň Dát na hodinku do trouby na 100 stupňů, samozdřejmě bez igelitu. a je po smutnicích a další havěti v zemině ukryté. A na ty dospělé jsou skutečně nejlepší žluté lepové desky.
Návrat nahoru
Petra Nachtmanová
Anonymní

PříspěvekZaslal: st 28. 2. 2007, 15:45    Předmět: smutnice Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Drobné mušky Smutnice (Sciara) jsou věčný problém. Pokud si kupujete substrát skoro vždy na ně narazíte. je několik možností, jak se jich zbavit, některé jsou dle mého názoru lepší, jiné horší.
a) upéct, zmrazit - někdo hlínu „upeče“ či ji naopak nechá řádně vymrznout. Pokud ji pečete, nechte ji pak den či dva vychladnout. Mínusem této možnosti je to, že spolu se smutnicemi vypečete i „hodné“ bakterie.
b) vyschnutí - někdo nechá půdu zcela vyschnout (smutnice si libují ve vlhké půdě), ovšem pozor, pečlivě hlídejte rostliny, zda trvající sucho zvládají.
c) speciální žluté papírky - na žlutou barvu se mušky nalákají a k papírku se pak přilepí a už neodletí. Seženete je skoro v každém zahradnictví či v květinářství.
d) písek - pokud to rostliny snesou je také možnost nasypat do květináče 3-5cm vysokou vrstvu písku.
e) zálivka s roztokem - někdo také rostliny zalévá speciálním roztokem s koncentrací jedno promile organofosfátu Vydate (ale opravdu nevím, zda to pomůže, tuto možnost jsem nezkoušela).
Co můžu 100% doporučit je pořízení rostlinky zvané tučnice. Jedná se o masožravou rostlinu, která je velice nenáročná na pěstování. Tučnice, latinsky zvaná Pinguicula, je schopna na své lepkavé listy nachytat velké množství hmyzu a různých podobných otravných živočichů. Existuje jich asi 70 druhů a dají se koupit v každém lepším zahradnictví či na internetu. Přeji pevné nervy v nikdy nekončícím boji se smutnicemi.
Návrat nahoru
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Choroby, plevele a škůdci  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group