další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Co musím udělat s mišpulí, aby byla poživatelná?
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Drobné a ostatní ovoce Jít na stránku 1, 2  Další  [Vše]
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Slunečnice
Anonymní

PříspěvekZaslal: čt 5. 1. 2006, 18:17    Předmět: Co musím udělat s mišpulí, aby byla poživatelná? Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Máme na zahradě starou mišpuli, ale plody se nedají jíst. Poradí mi někdo, co se s nimi musí udělat, aby byly poživatelné? jinak jsou totiž tvrdé a nechutné.

// adamek.jan - editoval jsem nazev threadu
Návrat nahoru
Anonymní


PříspěvekZaslal: po 16. 1. 2006, 16:29    Předmět: mišpule Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Mišpule se mají sklízet až po přejití prvními mrazíky. Pak změknou a zesládnou. Ale ani tak není nic moc.
Návrat nahoru
Pickuper
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 17. 1. 2006, 15:47    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Skunečnice:Mráz je to čím si ty plody musí projít! Jsou jedlé až po přejití mrazem. Proto mají na stromě zůstat až do prvních mrazíků a déle, kdy je lze po změknutí (zhniličkovatění) jíst syrové přímo ze stromu, nebo je utrhnout už v listopadu a skladovat několik týdnů do změknutí v přepravkách. Plody obsahují hmotu, která chutná jako pikantní marmeláda. Nejlepší způsob jedení je odtrhnout stopku a obsah mišpule vytlačit do pusy. Někdo preferuje vybírání lžičkou. Pak ještě musíš vyplivnout několik velkých semen. Začátečníci přistupují k požívání mišpulí nejdříve s nedůvěrou, ale jak si na ně jednou zvyknete, mohou se začít zdát návykové. Obzvlášť když v zimě stojíš na už holé zahradě a konzumuješ je přímo ze stromu.

Další použití:
Zpracovávají se na kompoty, ale hlavně (pro značné množství pektinů snadno rosolovatí) na rosoly, povidla, marmelády a různé pasty. Užívá se jich i k výrobě různých likérů, dají se údajně i sušit podobně jako hrušky, někdy se konzervují společně s jinými plody - do směsí jsou dobré např. borůvky, jeřabiny, dřínky, šípky, jablka a hrušky. Ze zralých plodů se vyrábí rosoly s přidáním jablečné šťávy v poměru 1:1 a také sirup, který se podává pro svůj stahující účinek (obsahují třísloviny) malým dětem při průjmech. Používají se i ke kořenění nápojů. Než přejdou prvními mrazy nebo dojdou uložené ve sklepě (kolem Vánoc), mají natrpklou navinulou chuť a v tomto stavu se přidávají k ovocným moštům a vínům, kterým takto svým značným obsahem tříslovin zvyšují trvanlivost. Přemrznuté změklé plody obsahují 75% vody, 7,5% vlákniny, okolo 10% cukrů, dusíkaté látky, stopové prvky a vitamíny (železo, vitamín C..), organické kyseliny, z nich pak nejvíce kyselinu jablečnou. Wink

_________________
...a Prorok Muhammad děl: "Dobrá, tato bitva je vyhraná. To však byl pouze malý džihád, nyní začíná velký džihád."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin H.
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 17. 1. 2006, 16:09    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Nesouhlasím, že jsou nic moc. Já mišpule miluju. A připadají mi lepší než mnohé jiné ovoce. Je to věc osobních chutí. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Anonymní


PříspěvekZaslal: út 18. 4. 2006, 10:47    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Martin H. napsal:
Nesouhlasím, že jsou nic moc. Já mišpule miluju. A připadají mi lepší než mnohé jiné ovoce. Je to věc osobních chutí. Smile


Dobrý den. Krásně jste to napsal. A navíc se nedá ani chuť pořádně popsat, pokud tu chuť již neznáte z dřívější doby. Pěkný den přeje Stanislaw.
Návrat nahoru
1carly8
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: ne 10. 9. 2006, 15:50    Předmět: mispula germanica Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ako dieta sa pamatam,ze moj dedo daval na jesen mispule do sena na povalu a pred Vianocami sme ich jedavali uz zmaknute ako hnilicky.Boli bajecne! Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Anonymní


PříspěvekZaslal: čt 15. 2. 2007, 14:20    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Mam na podzim zasazenou mispuli, a uz ted se tesim, az sklidim prvni plody. Doufam, ze me nezklamou. Nevite nekdo, kde se daji sehnat navody na vyrobu vsech tech prima veci, ktere tu uvadel Pickuper? Diky. Jana
Návrat nahoru
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: pá 16. 2. 2007, 18:08    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Jano,
můžu přispět receptem od pratety na domácí víno z mišpulí, ale nezkoušela jsem ho.
V jednom litru vody rozpustíte kilo cukru. V této vodě spaříte pět kilo zralých mišpulí. Po vychladnutí se vzniklá směs lisuje, přidá se polovina balíčku živné soli, pět gramů kyseliny citronové (nebo osm gramů kyseliny vinné), vzklíčené kvasinky (bordeux nebo burgundské) a vše necháme kvasit.
Kvalita mišpulí nebývá vždy taková, jaká by pro výrobu vína měla být, a víno má pak trpkou chuť. Abyste tomu zabránila, musíte nechat mišpule uležet - změknou a zesládnou.
Ať se zadaří - a dejte vědět, jak víno chutnáSmile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: so 3. 3. 2007, 1:15    Předmět: mišpulové dobrůtky Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Pokud vás zajímají recepty na dobroty, v nichž využijete mišpule, mrkněte na článek Petry Nachtmanové Téma z diskuze: Jak se starat o mišpuli a co s jejími plody?: http://www.abecedazahrady.cz/default.aspx?...rticle=931
Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petra Nachtmanová
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 22. 3. 2007, 15:13    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Mišpulová zavařenina

1 kg mišpulí, 1 velký citron, 3 hřebíčky, 600 ml jablečného moštu, 1 kg cukru, med, smetana

Umyté a nakrájené ovoce s hřebíčkem a moštem vaříme, dokud plody nezměknou. Rozvařenou hmotu propasírujeme a doplníme množstvím cukru odpovídajícím třem čtvrtinám její váhy. Znovu svaříme a horké naléváme do lahví. Před podáváním rosol rozšleháme s medem do změknutí , nalijeme do pohárů a ozdobíme šlehanou smetanou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hajoska
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 10. 4. 2007, 12:09    Předmět: Dotaz na moruši Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Mohl by mi někdo, prosím, napsat, jakých rozměrů a tvaru(myslím např.keř či strom) se mišpule dorůstá. Vaše příspěvky mě oslovili, docela bych si ji ráda sehnala. Dá se koupit běžně v zahradnictví nebo mám hledat v nějakých speciálkách? Díky za odpověď !
_________________
Mějte pěkný den !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hajoska
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 10. 4. 2007, 12:13    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Omlouvám se, příspěvky mě samozřejmě oslovily a ne oslovili. Surprised)
_________________
Mějte pěkný den !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petra Nachtmanová
Návštěvník

PříspěvekZaslal: pá 13. 4. 2007, 16:29    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Milá Hajosko!
Mišpule roste jako keř nebo strom do výšky max. šest metrů. U nás je to ale hlavně Mespilus germania, což je menší stromek. Podívejte se třeba sem na obrázek, pro lepší představu: http://www.jidelny.cz/show.asp?id=287

Pěkný den!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Josef Zavřel
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: po 19. 11. 2007, 20:48    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dobrý večer.Chci se vrátit k původní otázce.Mišpule je velmi chutná až po přejití prvnímy mrazy.Pak zhniličkovatí a je vhoná na džemy,marmelády a podobně.Můžete vyzkoušet ledacos.Hezký večer.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 20. 12. 2007, 17:24    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dobrý den,

kde se dají sehnat semínka mišpule a dalšího méně známého ovoce? Tady v Opavě v zahradnictví nic takového nemají. A nemůžu sehnat ani čerstvé plody, abych z nich získal semínka.

Prosím poraďte. Anebo mi rovnou zašlete pár semínek poštou Smile

_________________
Řešením vašeho problému je EKOZAHRADA a PERMAKULTURA Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Drobné a ostatní ovoce Jít na stránku 1, 2  Další  [Vše]
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group