další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Zimný rez u marhúľ (meruněk)?
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Peckoviny  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tina tom
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: st 6. 12. 2006, 17:52    Předmět: Zimný rez u marhúľ (meruněk)? Odpovědět na téma Odpovědět s citací
mám krásnu marhulku dobre plodí, robím letný rez.tento rok má moc ročných výhonkov ktoré idú príliš do výšky a nebudú plodit.Mám urobit zimný rez? robí sa vobec na marhuli? kedy je vhodná doba?
Alebo mám čakat a urobit letný rez?
Dakujem za odpovede
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
krtenek
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: st 6. 12. 2006, 18:08    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Pravda, nejsem zahrádkář a ani odborník, ale pokud je strom viditelně v dormanci (vegetačním klidu), klidně bych řez provedl.
Máme jeden starý strom a na něm jsem řez dělal brzy zjara nebo ke konci podzimu. Ořezával jsem tedy dlouhé nové výhony.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: ne 13. 5. 2007, 0:31    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
U meruněk se korunka tvaruje obvykle jen do třetího roku od výsadby, pak se dělá jen prosvětlovací řez po sklizni (většinou v srpnu) u plodících stromů, nebo zjara.
Hluboký řez (zmlazení) v období vegetačního klidu (zima) snáší meruňky dost špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 14. 5. 2007, 20:42    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Pozor nepleťte si řez jádrovin a peckovin!Jestliže u jádrovin se používá jak letní tak zimní řez tak u peckovin TOMU TAK NENÍ!!!U peckovin se sice v prvních letech po výsadbě redukuje korunka také tvarem ale jen nezbitně nutným řezem.A v době plodnosti se přichází s řezem "v plodnosti"kdy se odřezávají celé větve zahušťující korunu,a usnadňující i sklizeň.Velké a rozložité koruny se do dnešních zahrádek už moc nehodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: po 14. 5. 2007, 21:34    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Většina současných odrůd meruněk je už na podnožích, které vytváří konečnou podobu stromu jako nižší a menší tvar. Proto není potřeba při řezu tak radikálních zákroků jako bývalo kdysi na vysokokmenech a na bujně rostoucích podnožích (ať už šlo o jádroviny nebo peckoviny) Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 15. 5. 2007, 13:23    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
To se samozřejmě omlouvám,jen jsem chtěl upozornit na fakt,že řez u peckovin a jádrovin je odlišný.A nelze používat jeden řez pro vše.Jinak není samozřejmě řezat celé větve na větevní kroužek u polokmenů,ale zdatnější a mladší ořeže jen plodící větve za posledními plody směrem ke kmínku,ale je to samozřejmě pro ty kdo bez říznutí nemohou být.Jinak se doporučuje pouze průklest u peckovin(druhým,třetím rokem),jedná se o vytvoření malých korun,v dnešní době se ovoce pěstuje převážně pro samozásobení nikoli pro výdělek(u toho je praxe jiná).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Peckoviny  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group