další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Pařezy a jejich likvidace
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Jehličnany - konifery  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 5. 2. 2007, 18:04    Předmět: Pařezy a jejich likvidace Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Poraďte, jak nejlépe zlikvidovat pařezy po loňských pokácených borovicích - průměr asi 30 cm.
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: út 6. 2. 2007, 15:31    Předmět: Červíkovi Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Pařezy se dají likvidovat buď chemicky, nebo mechanicky.
První možnost: koupíte si přípravek určený k likvidaci pařezů jehličnanů (zničí i kořenový systém). Používá se na pařezy, v nichž už není míza, a aplikuje se půl roku až rok (u tvrdších dřevin) po pokácení stromu. Je jedno, zda v zimě, na jaře, v létě či na podzim.Smile
Do pařezu se vyvrtají díry - na každých 10 centimetrů jedna - hluboké kolem dvanácti až patnácti centimetrů, do nich přijde likvidační přípravek a otvory se pečlivě zadělají (zátkou, dřevěným kolíkem atd.). Pak už jen čekáme a čekáme - zhruba půl roku či rok, až se přípravek absorbuje do pařezu i kořenů. Z otvorů vyděláme zátky a pařez vhodným podpalovačem zapálíme.Twisted Evil Proces žhnutí trvá několik dnů, po jeho ukončení zbyde na místě otvor i s popelem - ten lze využít jako hnojivo.
Druhá možnost: k mechanickému zničení pařezů používají profesionálové speciální frézu, kterou se odstraní pařez asi do hloubky dvacet centimetrů pod úroveň okolního terénu. Cena závisí na velikosti pařezů. Pokud jich je víc a po opravdu velkých stromech, doporučuji odbornou firmu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marz
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: st 7. 2. 2007, 21:26    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Po vetsich stromech - odkopat kolem dokola hodne do hloubky, urezat koreny - treba motorovou pilou a pak treba traktorem tahat Very Happy Tak nejak to delame my Smile
_________________
I blbci letí vzhůru!!!
Je lépe bojovat holýma rukama, než být poražen při nabíjení pušky. - Kulhánek (Cesta krve)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 8. 2. 2007, 21:59    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
To je všechno hezké, tyhle informace o chemické likvidaci jsem si našla na internetu, ale mě by spíš zajímaly praktické zkušenosti. Zda-li to někdo zkoušel.
Bagr použít memůžu, protože tam nezajede, a ze žnutí mám obavy, aby jsme si nepodpálili barák. Pro názornost přikládám snímek. Stěna domku je hned vlevo.



_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marz
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: pá 9. 2. 2007, 11:57    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Skotit a parez vykopat rycem, krumpacem a sekerou (popripade motorovou pilou) na koreny.
_________________
I blbci letí vzhůru!!!
Je lépe bojovat holýma rukama, než být poražen při nabíjení pušky. - Kulhánek (Cesta krve)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
standys
Návštěvník

PříspěvekZaslal: pá 9. 2. 2007, 17:52    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
souhlasím. Vaše borovice nebyla zase tak veliká a pařez půjde celkem dobře okopat a kořeny osekat. Navíc borovice měkké dřevo, tak Vám to půjde raz dva Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ Skype
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: pá 9. 2. 2007, 21:39    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak dobře to nepůjde, zem je samý žlutý jíl. Když jsme odstraňovali kořeny v blízkosti hradby, abychom tam zasázeli thůje, dalo nám to dost velkou práci. Prokopat se do 30cm docela fuška, ale asi nám nic jiného nezbyde. Pařezy jsou na štěstí jen 2.
Ale uvítám každou praktickou zkušenost.

_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
standys
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 10. 2. 2007, 15:03    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
A budete tam něco místo těch borovic sázet? Pokud ne, tak to stačí odhrabat max. do 10 cm a uříznout motorovkou. Pak to přikryjte zeminou a je po starostech. Jaký pak s tím trápení Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ Skype
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 10. 2. 2007, 17:08    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Každý máme na tento problém svůj názor a zkušenost.Jen by jsem chtěl upozornit na to,že pokud si někdo představuje,že když živou rostlinu uřízne pod povrchem půdy a jen z estetického hlediska zahrne.Může být překvapen co mu mátka příroda připraví za překvapení v podobě borového "lesa" z kořenových výmladků.Já by jsem spíše navrhoval pokusit se odkopat pařez do hloubky asi 15-20 cm a naočkovat hlívou případně jinou podobnou jedlou houbou.Pokud jste milovníky přípravy houbových pokrmů.Jedná se o dřevokazné houby takže by po nějakých pár letech mohly s likvidací pomoci.Je to jen možné řešení a nápad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Anonymní


PříspěvekZaslal: so 10. 2. 2007, 18:57    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
No to je nápad! Ale na to místo bude svítit slunce od západu a vlhkosti tam moc nebude. Vydrží to hlíva? Pěstavola jsem ji v igelitovém pytli ve sklepu, ale sklidila jsem jen jednu várku.
Nemůžete pane Krejcar trošku víc poradit, jak na to očkování?
Návrat nahoru
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 10. 2. 2007, 19:04    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Anonymous napsal:
No to je nápad! Ale na to místo bude svítit slunce od západu a vlhkosti tam moc nebude. Vydrží to hlíva? Pěstavola jsem ji v igelitovém pytli ve sklepu, ale sklidila jsem jen jednu várku.
Nemůžete pane Krejcar trošku víc poradit, jak na to očkování?

A ještě jeden dotaz. Pokud je hlíva dřevokazná houba, nemůže uškodit rostlinám v blízkosti viz. obrázek nahoře - thůje.
Na obrázku je zbytek pařezu po jedné borovici, který budeme muset odkopat, protože hlívu by pes stejně ušlapal a na pravo místo oholených keříčků už jsou osázené thůjky a na jaře přibyde miniplůtek kvůli psu.
Za dřevěným plůtkem zbývá ještě jeden pařez, kam bych ráda houbu naočkovala, ale pořád nevím, zda-li by se mi nepřesídlila na okolní stromky a plůtek. Nikde jinde dřevo není a pod omítku by se doufám nedostala (promiňte mi uvažování neznalce)

_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 10. 2. 2007, 19:53    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
standys napsal:
A budete tam něco místo těch borovic sázet? Pokud ne, tak to stačí odhrabat max. do 10 cm a uříznout motorovkou. Pak to přikryjte zeminou a je po starostech. Jaký pak s tím trápení Wink

Jak už jsem psala nahoře podél hradby už jsou zasázené thůjky.
Kvůli čoklikovi, který přesto, že má boudu, spal pod borovicemi i v zimě, tak jsme chtěli ráz zachovat, ale vzhledem k tomu, že umístění borovic pod dráty vedení nebyla šťastná volba bývalého majitele a přesto, že borovice byly krásné, museli jsme je odstranit.
Za plůtek bych ráda zasadila strom, který nedosáhne takové výšky, barevně zapadne a po čase snad udělá i "stříšku" našemu hafanovi - Myrobalan červenolistý, který se nechá i tvarovat a dorůstá do 4m.Do budoucna před plůtkem počítáme s pergolou na auto.

_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zahradnik
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: st 11. 4. 2007, 10:10    Předmět: likvidace starých kořenů Odpovědět na téma Odpovědět s citací
dobrý den, také bych potřebovala poradit. Likvidujeme starý ovocný sad, zatím se snažíme kořeny vykopávat, ale je to fakt fuška. Vím, a také jste zmiňovali, že existuje přípravek na vymýcení starých pařezů, ale nikde ve velkých centrech (OBI apod.) mně nejsou schopni poradit. Pokud znáte název přípravku, prosím, poraďte. Díky !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: st 11. 4. 2007, 13:29    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Zdravím vás, k chemické likvidaci kořenů existuje například prostředek zvaný Root (z angl. slova kořen). Jak s ním zacházet, popisuji hned na začátku této stránky.

Hodně sil. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: st 11. 4. 2007, 13:34    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Pokud byste ho nesehnala v běžných obchodech, mrkněte na http://www.zahradaml.cz/zbozi/1792-root-likvidator-parezu - v tomto internetovém obchodě si ho můžete objednat za 138 Kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zahradnik
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: st 11. 4. 2007, 13:43    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Paní Dvořáková, díky !!!! objednám, zakoupím, vyzkouším a budu pevně doufat, že nepřijde na řadu krumpáč Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: čt 12. 4. 2007, 11:58    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak to já taky! Very Happy A dejte vědět, jak to dopadlo!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 12. 4. 2007, 20:21    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Já také budu testovat, také dám echo, pokud při podpalování odumřelého kořene nepodpálíme domeček. Neutral
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eowarin
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: ne 13. 5. 2007, 19:21    Předmět: Pařezy Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak já sem asi dotestoval, přeně ten přípravek kterej tu zminujete sme s maminkou koupili loni na podzim, navrtal sem diry, nasypal, zazatkoval. Vcera nadesla slavna chvile zhnuti...nalil sem tam tek. podpalovac, zapalil...chvili to horelo a pak nic..tak sem vzal propan a skusil to snim...nevim teda ale me se spis zda se to zhaslo a nedeje se vubec nic Sad . Jedna se parez tresne. tak 60cm v prumeru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 13. 5. 2007, 20:18    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak to se máme na co těšit, dnes jsme navrtali díry. Sad
Možná, že i víc, než jsme měli, tak za 6-9 měsíců uvidíme. Shocked

http://www.drostra.cz/ProductDocs/Root.jpg

_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 17. 5. 2007, 8:47    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Omlouvám se,že se k tomu vracím až nyní,s tímto způsobem ma dobré zkušenosti kamarád,a používá to už několik let.Pařezy odkope do hloubky asi 20-25 cm,šikmo navrtá díry většího průměru do hloubky asi 5cm.Koupenou sadbu namočí,roztrhá a nacpe do děr.Vršek jen zamázne hlínou.Druhý den pařez zalije vodou,a obsype trávou,případně senem od sekačky.Dvakrát v týdnu zalije.Má už v tom praxi,takže ví kdy opatrně odhrne "kompost" a začne sklízet.Po kompletní vysbírání kompost použije a vyplorený pařez odštípe a proces opakuje.Tvrdí,že trávní kryt je pro houby ideální prostředí,a nevadí jim tolik ani sluneční úpal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 17. 5. 2007, 17:18    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Jen jestli těm houbám by nevadily ty naše pařezy z borovice. Co jsem četla, tak zatím mi nikdo neodpověděl na otázku, zda-li se na nich nechají pěstovat, všude se píše o listnáčích.
A s těmi děrami to také nebylo jen tak. Vyvrtat vrtačkou 2cm otvor do hloubky byl pro ni docela záhul a vrták jsme museli chladit v kbelíku.
Já osobně bych se raději také přikláněla k tomuto řešení.

_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 20. 5. 2007, 20:06    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak Stando, co ty borovice a houby, já myslela, že mi přihodíte další radu a ono nic.
Ani ta hlíva není vhodná, asi mi skutečně nezbyde nic jiného, než tam ten "utrajch" nacpat. Crying or Very sad

_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Strongicek
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: st 6. 6. 2007, 10:00    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ahoj Červíku, mám zkušenost jen s jedním pařezem, ale tenkrát to vypadalo tak strašně jednoduše a bylo to naprosto bez komplikací, tak třeba se necháš inspirovat. Na zahradě rostla stará hruška, která neplodila a hned první rok se naši rozhodli ji zlikvidovat. Přijel známej s motorovou pilou, pokácel, kolem pařezu se trochu odkopalo - asi 20cm do hloubky, jen aby se tam vešla motorovka. Pak se pařez upálil těsně pod povrchem půdy a nařezaly se tam asi po 5ti cm zářezy do kříže, takže to ve finále vypadalo jako mřížka. No a pak se zahrnulo a zatravnilo a dnes již nikdo neví, kde ta hruška byla. Je fakt, že je tam trávník, ne záhonek. Osobně mi přijde logické, že pařez obrazí a za čas vyrazí šlahouny, ale nám se to nestalo. Tak přeju hodně štěstí, ať už si vybereš jakoukoli variantu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
soze
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: ne 29. 7. 2007, 14:17    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Namiesto ROOT sa dá použiť asi 15x lacnejší "sanytr" z drogérie. Je to prakticky to isté. (ROOT je dusičnan draselný+amónny, sanytr je dusičnan draselný.)
Aj keď v návode k ROOT píšu, že nie je nič jednoduchšie, než potom koreň vypáliť - tak jednoducho to nefunguje. Je treba urobiť si "na pařeze" regulérny táborák s opekaním špekačkov, prípadne s kotlíkovým gulášom. Vtedy to chytí a zhorí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 29. 7. 2007, 17:28    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ahój,
už jsme pařezy nakrmili. Je fakt, že na jeden pařez padl jeden Root, tak nic levného a na ten táborák jsem zvědavá, pokud je to skutečně tak. Reklamština je prostě reklamština.
Strongíčku, tohle jsou borovice, tam houby nerostou, jen na listnáčích. Čau u ibišků!

_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Strongicek
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: po 30. 7. 2007, 20:47    Předmět: Houby??? Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Hojky červajz, jaké houby? Já o houbách nic nepsala, já psala o mřížce. Mimochodem už se asi týden nemohu na ibišky dostat. Fungujete normálně? Nevím, zda je chyba v mém PC nebo někde jinde. Papa K.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Strongicek
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: po 30. 7. 2007, 20:54    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Teda vy jste ale pyromani - já bych měla strach!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 30. 7. 2007, 20:58    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
No vidíš, to je když se spěchá. Ibišky jsou v nedohlednu, admin se asi někde dovolenkuje, loni to také tak vypadlo, tak vydrž.
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Strongicek
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: út 31. 7. 2007, 19:45    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Uf uf, tak to jsem si oddychla, já se lekla, že jsem zase klikla, kam jsem neměla a mám po kamarádech. Tak já to tedy budu zkoušet. Papapa a přeji úspěšné vyhoření pařezu. To víš, já mám doma hasiče a hasič není požárník, takže mám problém ho přesvědčit i na pálení bordelu po zednících.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Jehličnany - konifery  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group