další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Rozpraskaná a zničená kůra na jabloních
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Choroby, plevele a škůdci  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Petr čaněk
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: pá 9. 3. 2007, 13:48    Předmět: Rozpraskaná a zničená kůra na jabloních Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Prosím o radu, na jabloních se mi objevila hodně rozpraskaná a jakoby potrhaná kůra většinou na kmeni. Na některých částech je odhalené holé dřevo i z poloviny obvodu kmene.

Ty nejhorší případy bude asi třeba zlikvidovat, ale na některých to je celkem malé a rád bych je zachránil. Něco podobného má i soused.

Předem děkuji za radu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Irena Forejtová
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 10. 3. 2007, 0:05    Předmět: Rozpraskaná a zničená kůra na jabloních Odpovědět na téma Odpovědět s citací
To je mi líto. Řekla bych, že se na stromcích objevily mrazové trhliny, které se mohou objevit až při prvním ostrém jarním slunci. Vlivem rozdílných teplot vzniká veliké pnutí a následkem toho kůra praská. Prevencí je bílení kmenů nebo obalení netkanou textilií. Ale na to je již nyní pozdě.

Než se rozhodnete stromy odstranit mám jedinou radu, kterou s úspěchem používali naši předci: ránu musíte očistit drátěným kartáčem, roztřepené okraje začistit nožem. Pak sežeňte jíl a smíchejte ho s čerstvým kravincem, v poměru 2 ku 1. Tuto kaši naneste na celou plochu rány, včetně okrajů a celé zavažte bavlněným hadříkem, který upevníte provázkem nebo fólií. Ne drátem - zařezával by se! Za čas se rána zacelí a pak můžeme řešit dál. Upozorňuji, že to chce opravdu jíl, ne zahradnickou zeminu s příměsí jílu. Když nemáte někde naleziště, zkuste ho koupit jako kosmetický. Bude sice dražší, ale bude. Kde ho sehnat? Občas ho mívají v kosmetických salonech, ale to nechte třeba na manželce. Ještě poznámku ke kravinci - má v sobě růstové látky, které podporují růst rostlinných pletiv. Drůbeží a jiný druh hnoje vhodný není. Tento recept je účinný pokud se provede zásah co nejdříve. Přeji úspěšnou léčbu a po čase dejte vědět, jak se vašim jabloním daří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 10. 3. 2007, 17:26    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Stačila prevence: Kmeny zastínit, obalit, někdy stačí i neestetické prkno. Mrazy a prudké slunce udělají své.
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 10. 3. 2007, 22:53    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Je vidět,že máte stromy na bezpečném a zajíců a srnek prostém pozemku.Také si myslím,že za to může střídavé výkyvy teplot.A tím rozpraskaná kůra.Vše se dá napravit a možná z větší míry zachránit.Doporučuji kůru stromů oškrábat(stačí použít obyčejný drátěný kartáč) a kůru spálit nebojinak zlikvidovat.Kmeny natřít nebo postříkat modrou skalicí(síranem měďnatým),a pro každý případ kmeny opatřit stínovkami které jsou ale prodyšnéne igelit nebo vícevrství papír! To by mohlo totiž uspíšit nástup do mízního rozjezdu a v dnešní zimě nevíme co nás čeká.Dříve se také takto poškozená místa po očištění natírala hlíněnou kaší,ale od tohoto způsobu se už upustilo a nepoužívá se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: so 10. 3. 2007, 23:02    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Nejsem ovocnář, takže nemohu přispět radou, spíš mě zaráží, že máme na jabloních (starých osmnáct let) stejný úkaz. Někde je kůra pryč až na holé dřevo, v nepravidelných kulatých plochách na kmeni i větvích. Přitom jsme měli za celou zimu (počítám v to i listopad) osm dní, kdy v noci mrzlo, jen do -5 stupňů, sníh napadl jeden den (vydatně) a během dvou dnů zmizel.
Takže žádná extrémní zima, slunečných dnů poskrovnu a mrazové desky při tomhle počasí se mi vůbec nezdají. Bývalo mnohem hůř a stromy to přežily bez úhony při stejném ošetření jako letos - s nabílenými kmeny. Nemá s tím něco společného i dlouhodobé sucho a vedro v loňském červnu a červenci? Není možnost jabloně zalívat a tak byly ponechány na pospas přírodě....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 11. 3. 2007, 22:46    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Je to skutečně tak,sice nebyla nijak extremní zima jako ta loňská,ale zase vlhká,a k tomu potom nemusí být extremně nízké teploty.Ale chtěl by jsem upozornit ještě na jeden možný důvod tohoto postižení stromů a rostlin všeobecně!!! Nevhodně zvolené podzimní hnojení v nevhodném termínu!!!Pokud rostliny nutíme hnojením ke stálé tvorbě přírůstků i v pozdním podzimu,ty se nestačí na zimu připravit a ukončit vegetaci.A pokud příjde několikadenní mráz v době kdy rostlinou ještě proudí míza naplno tak je malér,a k tomu není třeba nijak nízkých teplot.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: ne 11. 3. 2007, 23:53    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ovocné stromy , konkrétně jabloně, u kterých se poškození projevilo, hnojíme pouze zjara kompostem , takže přehnojením průmyslovými hnojivy to také nebylo. Od září do poloviny prosince nebylo ani mnoho srážek, spíš podprůměrně (v místě našeho bydliště). Kdyby byla kůra jen popraskaná, ale ona úplně vypadala a chybí. Okus to také není, přes oplocení se nedostane nic, zajíce tu nemáme, jen srnčí a ta si smlsne v zimě na skalníku u cesty za plotem. Zkusím poškozená místa vyfotit a poslat obrázek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr čaněk
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: st 14. 3. 2007, 13:01    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Díky všem za rady, zkusil jsem udělat fotky, na jedné je vidět, že kůra je úplně černá. Můžete mi jen potvrdit, že to odpovídá tomu poškození mrazem nebo to je něco jiného.

Předem děkuji

http://akva.ppweb.biz/obrazky/P2180295a.jpg
http://akva.ppweb.biz/obrazky/P2180296a.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Irena Forejtová
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 14. 3. 2007, 21:14    Předmět: Rozpraskaná a zničená kůra na jabloních Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Podle fotek jsem se nemýlila. Trhliny ošetřete jílovou kaší, jak jsem Vám radila ve svém příspěvku. I když se tento způsob již nepoužívá, je to účinný způsob jak stromům pomoci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 17. 3. 2007, 19:35    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Jen takové připodotknutí.:Nemusíte mít ve většině případů strach,že by se sestromem něco vážnějšího stalo,že by to mělo vliv na plodnost.Pokud se podaří vytvořit takové podmínky aby si strom v průběhu delšího času vytvořil novou kůrovou ochranu,tak na plodnosti to mít vliv nebude,jen je třeba hlídat a kontrolovat případně utoky dřevokazných hub,a podobných potvůrek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Choroby, plevele a škůdci  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group