další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Rakytník
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Listnáče  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hajoska
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 10. 4. 2007, 13:25    Předmět: Rakytník Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Koupila jsem si 2 sazenice (samčí a samičí) cca 25 cm vysoké rakytníku řešetlákového. Zajímalo by mne, jak rychle porostou a kdy se asi dočkám prvních plodů ? Díky za radu !
_________________
Mějte pěkný den !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 10. 4. 2007, 19:04    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Rakytník řešetlákovitý roste rychle,a je nenáročný na půdní podmínky.První úroda by se mohla v příznivém klimatu objevit už ve druhém až třetím roce.Ale jedno upozornění si neodpustím.Je to keř který jsem měl jako živý plot,tuto funkci plnil na 111%,ale má tendenci se roz lízat i tam kde ho člověk nechce,a to dost urputně.Tím ho ale nechci nijak hanět,jen upozorńuji na tuto rošťačinku z jeho strany.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hajoska
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 10. 4. 2007, 19:35    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Díky Stando za vyčerpávající odpověď ! Pokud leze tam kam nemá, dá se zastříhávat, abych ho udržela v rozumných mezích? Díky... Shocked
_________________
Mějte pěkný den !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 10. 4. 2007, 20:33    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dřív než jsme osázeli živý plot brabanty, přemýšlela jsem také o rakytníku, který mají nedalecí spoluobčané jako zhruba 1,5 metrový živý plot, ale je pravda, co říká Stanislav, z toho důvodu jsme od toho ustoupili i když oranžové plody jsou zajímavé.
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hajoska
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 10. 4. 2007, 20:38    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
A dá se zastříhávat?
_________________
Mějte pěkný den !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 10. 4. 2007, 20:43    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dá. Jenže každým řezem se zase zvýší růst. Ten živý plot o kterém jsem psala je dost hustý a během léta dost přečuhuje. Ale pokud necháte rostlinky někde v zahradě, aby si rostly, stejně tak, jak rostou v okrasných parcích, určitě Vám přinesou radost a tuším, že i z plodů se nechá nějaká ta dobrota připravit.
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MarkFX
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: út 10. 4. 2007, 20:45    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
nevím jak vypadá ten rakytník, ale naše dědina Rokytnice je už hoodně dlouho pojmenována podle Rokytí, co rostlo v okolí, v bažinách atd... Laughing

Rokytnice > rokytí > rokytník > Rakytník Mr. Green

_________________
nic


Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Hajoska
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 10. 4. 2007, 20:48    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Pro Marka: Však já taky pocházím z nedaleké oblasti Rokytnicka Mr. Green
Pro Červíka: Na tu marmeládu a sirup se já právě těším Wink

_________________
Mějte pěkný den !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 10. 4. 2007, 20:49    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak šup sem s receptíkem. Very Happy
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: st 11. 4. 2007, 20:51    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Sirup z rakytníku:
1 kg vylisované šťávy z bobulí
1,5 kg cukru a 1 lžička kyseliny citronové - vše svařit, uzavřít do lahví za tepla.
Marmeláda se dělá stejným způsobem jako z jiného drobného ovoce, jen počítejte s tím, že má zvláštní chuť a vůni (jinak lze dělat i rakytníkový med atp.) Poslední článek o rakytníku vyšel i s recepty letos 8.března.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 11. 4. 2007, 21:03    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
A jak Vám chutná? Má to svoji specifickou chuť? Něco mezi brusinkami a rybízem? A když už jsem tu vypálila tolik otázek, tak ještě jednu, používá se jako běžná marmeláda, nebo pro to máte jiné užití?
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hajoska
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 11. 4. 2007, 21:06    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Díky za receptíky, chytla jsem se i já... Smile
_________________
Mějte pěkný den !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: st 11. 4. 2007, 22:00    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Rakytník chutná úplně jinak, než všechno ostatní - vůbec nemá vůni a chuť jako cokoliv jiného, přirovnala bych ho k černému rybízu - ale to je taky špatně! Chci tím říct, že každému černý rybíz nechutná a nevoní, a s rakytníkem je to zrovna tak.
Marmeládu dělám každoročně, protože muž se rád zdravě stravuje, a mně to chvíli trvalo, než jsem si na zvláštní vůni a chuť zvykla a je to fajn Smile Většinou si namažeme na chleba, nebo vdolky a sirup se užívá po troškách (ten s cukrem by měl být spíš pro děti). Dospělí si mohou udělat s alkoholem, asi jim bude chutnat víc... V žádném případě to není něco nedobrého, jen jiného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 12. 4. 2007, 6:43    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak s tím nemám problém. Asi zřejmě půjdu někam během sezóny sehnat pár bobulí na testovací vzorek. Pokud má podtón trpkosti, bude u nás vítán. Very Happy Wink
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hajoska
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 12. 4. 2007, 7:38    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak tohle přesvědčilo i mě... Very Happy I u nás jsme ujetí na cokoliv jiného a pořád zkoušíme a zkoušíme Mr. Green Zatím jsme celí Cool Ještě že už ho mám v zemi, těším se na první bobule...Jinak pro Červíka - lovu zdar a žádný zmar Laughing
_________________
Mějte pěkný den !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: čt 12. 4. 2007, 10:00    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Na lov bobulí nechoďte bez rukavic - píchá to, a ještě budete mít krásně oranžové ruce Laughing !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 12. 4. 2007, 17:02    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Já vím. Embarassed Embarassed Embarassed
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 12. 4. 2007, 21:02    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Samozřejmě se zastřihávat dá,i když ..........!!!V žádném případě nejsem odpůrcem rakytníku právě naopak,je k mání několik kultivarů které jsou ozdobné jednak listem jednak plodem.Ale uhlídat rozpínavost této otužilé rostliny vyžaduje každoroční "vzájemnou dohodu",a nenechat se utahat.Rakytník má tu vlastnost,že oddenky kterými se dále množí,připomínají spíše vrbové proutí uložené v zemi a stejně tak odolné,když se nechá tak dost připomíná porost pejřavky.Proto doporučuji místo volit dost odpovědně,A POZOR POKUD MÁTE V BLÍZKOSTI MÍSTA VÝSADBY POTRUBÍ KANALIZACE NEBO STARŠÍHO POTRUBÍ VODOVODU,JE TO NEBEZPEČÍ STEJNÉ JAKO V PŘÍPADĚ VRBIČEK(JAKÝCHKOLI!!!!!)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: čt 12. 4. 2007, 21:55    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dobrý večer, jdu přispět troškou do mlýna: máme rakytníky na zatravněné ploše a zatím se nám nestalo, že by se nám nějak rozmnožily. Je pravdou, že se čas od času nějaký mrňous objeví, ale jak se tráva seká, nemají šanci zesílit a narůst, takže nám žádné nové rakytníky nepřibyly. Možná je to tím, že jsme v podhůří, zem je kamenitá, dost tu protahuje a pofukuje a poslední roky bývají dlouhá období sucha. Za těchto podmínek mám pro rakytníky jen chválu - snášejí všechno dobře a žádnou neplechu netropí ( a ještě obě holky i kluk dobře vypadají) Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hajoska
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 12. 4. 2007, 21:56    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Teda vy mi dáváte... Laughing Já ho snad půjdu vykopat Shocked Mám ha zatím v nejzašším koutě zahrady, kde naštěstí nemají potrubí ani sousedi, ale s tou rozlohou mi to pořád leží v hlavě. Ale až mě opravdu třeba za pár let naštve, řeknu manželovi o prořez (má nejraději ten u země Mr. Green ). Tak to snad přežijeme...
_________________
Mějte pěkný den !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: čt 12. 4. 2007, 23:16    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Nenechte se odradit!!!
Máme tři rakytníky na zahradě už víc jak deset let: ani se nerozrůstají do nežádoucí šířky, ani nebourají podezdívku plotu, a že by měly spadeno na potrubí, to jsem si nevšimla. Oddenků bylo v prvních letech pár, dva jsme použili jako předsadbu za plot k silnici a ostatní nepřečkaly sekání trávníku. Nové se objevují tak sporadicky, že to nestojí za řeč.
Rozhodně nejsou naše rakytníky rozpínavé keře. Vzrostlý rakytník se dá upravit řezem, pokud by třeba překukoval do sousedovy zahrady a tam překážel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: pá 13. 4. 2007, 16:13    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Na většinu méně pěstovaného ovoce si člověk musí zvyknout,rakytníkovou marmeládu jsme někde koupili v obchodě,ale bohužel nevím kde,je vyrobena u nás v ČR,koupili jsme ji ze zvědavosti a také proto zda ji nedělám lepší/horší.U nás se kompotů a zavařenin spotřebuje přes zimu víc než dost,a většinu si raději děláme podle svého.Proto doporučuji si nejdříve takové ovoce vyzkoušet,a potom teprve uvažovat zda ho pěstovat pro okrasu nebo i pro konzumaci.Trochu odbočím,u nás se dříve různě běleli hrušky do kompotů,ale nyní jsme to vyřešili přidáváním do sklenic černým jeřábem Aronií,tu přidáváme i do dýńového kompotu.Ale to vše chce nejdříve vyzkoušet.Jde takto zpracovávat i Jostu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hajoska
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 15. 4. 2007, 22:28    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak abyste věděli, dnes jsem na popud nenechavců a popichovačů Laughing přesunula oba rakytníky (podle manžela v ruštině oblipichy) na méně atraktivní místo v zahradě, kde si můžou růst jak chtějí a pokud to na mě budou zkoušet, vycením na ně sekačkové zuby Twisted Evil a to budou teprve koukat Shocked Jinak z obchodů mám vyzkoušenou marmeládu a sladký sirup i neslazenou šťávu - vše vynikající, takže už se těšíííím na vlastní...
_________________
Mějte pěkný den !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Listnáče  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group