další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Jabloň - málo kvete
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Jádroviny  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cimanka
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: ne 29. 4. 2007, 9:49    Předmět: Jabloň - málo kvete Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně zakrslé jabloně, která letos vykvetla jen na špičkách větví a nikde jinde květy nebyly...i listy jsou spíš jen nahoře a dole na větvích, ale uprostřed nic moc...nemůže to být špatným řezem? Někde čtu, že se má řezat po odkvětu, jinde že v zimě, pak zase že v létě...já ji loni asi v srpnu seřízla a potom celkem rychle vyhodila dlouhé nové větve...co dělám špatně? Díky moc!
Kateřina
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: ne 29. 4. 2007, 17:58    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Katko, znáte přesný název odrůdy? Jak dlouho stromek máte? Hnojíte ho? Čím? A jak moc jste ho seřízla? A jen v srpnu, nebo i zjara?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cimanka
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: ne 29. 4. 2007, 19:21    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Kateřino bohužel přesný název neznám, jen že je zakrslá...mám ji v zemi třetím rokem...první kvetla nádherně (sadila jsem ji na podzim), druhým rokem vůbec, ale to nejspíš proto, že jsem ji nechala až do podzimu jablka a v zahradnictví mi řekli, že se tím vyčerpala, místo aby kořenila...pak jsem ji ořezala jen v létě a to tak, že jsem dala pryč větve, které se mi nelíbily, žádný razantní řez a asi za měsíc po tom vyrazila hrozně moc dlouhé větve, které byly tenké a dlouhé a měla jsem strach, že jakmile bude větší vítr, tak je zlomí, tak jsem asi tak do půlky seřízla...pak už jsem až do teď neřezala vůbec. Hnojím hnojivem Flora na okrasné dřeviny + občas přihodím cererit...díky!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: ne 29. 4. 2007, 19:41    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Nemáte fotku? Ráda bych se na ni mrkla, to je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 29. 4. 2007, 20:43    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Pokud kvete - plodí na koncích větví, jedná se o Rubín, který vyžaduje specifický řez.
Plodí na dlouhém dřevě a má tendenci se vyholovat. Proto se po zapěstování korunky nedoporučuje výhony zkracovat, abychom neredukovali květní pupeny. Na jaře se již tyto letorosty nezkracují , maximálně se provede menší průklest.

_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cimanka
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: po 30. 4. 2007, 10:31    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Kateřino fotku pořídím a vložím...Červíku prvním rokem jabloň kvetla na všech větvích a po celé jejich délce...K.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 30. 4. 2007, 10:49    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Cimanko, spíš bych Ti doporučlila odbornou literaturu, pokud sis nezjistila, co je to za odrůdu, což je základ. Někdy stačí slabá kniha a dočteš se více, než bys nalezla na internetu. Stejně se s tím problémem musíš vypořádat sama. Pravděpodobně je chyba v řezu.
Zkus třeba "Řez ovocných stromů"- REBO Productions, je to 1/2cm šíře knihy plná cenných informací.

http://shop.ben.cz/default.asp?kam=detail.asp?id=270822

_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cimanka
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: po 30. 4. 2007, 11:11    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Červíku díky, už jsem si podobnou koupila a o moc moudřejší z ní nejsem Sad ale tohle jsem ještě našla na netu k řezu Rubínů, tak to zkusím takhle udělat a uvidíme...Na mnoha podnožích vytváří odrůda jabloně Rubín dlouhé dřevo. V tom případě je nutné používat jak zimního tak letního řezu. V zimním období zkrátíte výhon na vnitřní pupen směřující dovnitř koruny. Z něj vyrazí dlouhý výhon a z pupene vnějšího, který se nalézá pod ním vyroste krátké, plodné dřevo. V letním řezu pak bujný výhon směřující dovnitř koruny odstraníte ....ale teď už asi řezat nemám?? právě odkvetla...díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 30. 4. 2007, 11:16    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Taky ho mám a pořád se učím. Tak ať to roste! A sama sis našla cestu! Wink
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 30. 4. 2007, 14:30    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Je pravda,že se takto jen můžeme dohadovat co by mohlo být příčinou.Těch příčin by mohlo být spousta.Sice stromek není tak starý,ale může to být například střídavá plodnost,nevhodný řez,v letošním roce málopravděpodobné sprchnutí květů,neopylení ,může zde být ale i absence vhodného opylovače v okolí.Zakrslé podnože by neměly mít vliv na plodnost a tedy i kvetení,spíš naopak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 30. 4. 2007, 14:39    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Teď jsem si uvědomil,že by se mohlo jednat také o tzv.vyholování letorostů(větví).Jinak co se týká řezu jádrovin.: existují dva základní řezy,zimní(březen-duben) kdy se na počátku rašení tvaruje korunka letní(červen-srpen) kdy se řeže na plodnost v příštím roce.Pokud se řez přežene tak se stromek brání tvorbou "vlků".V posledních letech se pomalu upouští od zimního řezu a ponechává se pouze letní.A ten se řeší redukcí celých větviček na větevní kroužek,aby se korunka jen prosvětlila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 30. 4. 2007, 14:49    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Letní řez se může provádět po celé vegetační období.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 30. 4. 2007, 14:51    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
JEŠTĚ UPOZORNĚNÍ,ŘEZ U JÁDROVIN NENÍ TOTOŽNÝ U PECKOVIN!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: po 30. 4. 2007, 18:05    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Přátelé, ale kde máme jistotu, že se jedná o Rubín? To, že stromek kvete jen na konci výhonu, nemusí nutně implikovat, že se jedná o tuto odrůdu. Je plno možností, co mu může být a co právě toto způsobuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: po 30. 4. 2007, 22:41    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Jsou odrůdy jabloní, které plodí ob jeden rok, jako třeba Průsvitné letní.
Chce to vidět nebo popsat alespoň jablíčko, zas bychom byli o krůček blíž.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 1. 5. 2007, 16:38    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
A ještě jedna věc,pokud je koruna přehoustlá,tak se stává,že si jabloň vystrčí květy jen na konce aby na ně upozornila včely.Jinak k Průsvitnému letnímu,je to sice výborný štrůdlák ale snad již se tolik nepěstuje,plně ho nahradí kvalitnější James Grives duble Red.Případně Julia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: út 1. 5. 2007, 18:23    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
James Grives je dobrota, musím potvrdit. Co u nás chutí ..a teď mě opravte, pokud jsem to napsala špatně, zimní - nafialovělý Sparťan.
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 2. 5. 2007, 21:50    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Plně souhlasím a přidávám další ze starších zimních Zvonkové,z novějších Selena,Rubinstep.A ještě k starším letním Lobo,už ho asi málokdo pamatuje bylo to sice také štrůdl jablko jako všechny letní odrůdy,ale atraktivní svojí velikostí ,vůní a nakonec i chutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 9. 5. 2007, 11:44    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ještě se vrátím k těm květům.Napadla mě také tato možnost,nic se neděje.Málokterá větvička nasazuje po celé délce větvičky.To co vidíte na fotografiích v časopisech když to není fotomontáž,tak je to ošetřováno odborníky(bez urážek),kteří vědí co tomu kterému druhu dát za živiny a jaký řez udělat aby byl poměr mezi listy a květy v rovnováze.Není o to jen hnojit,ale jsou hnojiva podporující vývoj listůa větví a nebo pro květení a plody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Jádroviny  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group