další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Prosím o vysvětlení způsobu provádění tzv. hlavového řezu.
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Listnáče Jít na stránku 1, 2  Další  [Vše]
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
milena.p
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: čt 24. 5. 2007, 15:24    Předmět: Prosím o vysvětlení způsobu provádění tzv. hlavového řezu. Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Firma najatá na údržbu stromů v našem městě operuje pojmem, cituji: "tzv. hlavový řez - tento řez se používá u vzrostlých stromů vysazených do ulic, v nichž díky velikosti své koruny nemohou zůstat, protože ohrožují bezpečnost provozu, ale není možné jejich odstranění."
Bohužel výsledkem jsou aleje ubožáků napadených patogeny a hnilobou.
Dotaz: prosím, jaká opatření je nutno dodržet u hlavového řezu na vzrostlém stromu (ve věku cca 20 - 30let), aby tímto zásahem nebyl zničen?
Dotaz 2: Smím Vaši odpověď případně zveřejnit? Děkuji Vám. Milena
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Červík
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 24. 5. 2007, 16:44    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Co jsem si všimla ve svém okolí, tyto akce jsou u vrostlých stromů dost vidět, ale nikde jsem neviděla, že by velké řezné rány někdo ošetřil. Není snad toto právě ona vstupní brána infekce?
_________________
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: čt 24. 5. 2007, 22:22    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Výraz "hlavový řez" slyším poprvé v souvislosti se zásahy odborných firem. Taky dost pochybuji o odbornosti pracovníků, kteří řežou stromy tímhle způsobem. Po takovém zásahu už nikdo stromům řezné rány neošetří a další ošetření koruny je taky jen zbožné přání.
Vzrostlé stromy by se takto neměly řezat, stačil by běžný průklest, odstrňování suchých větví atp. to se pochopitelně celá léta nedělá a pak přiběhne parta s pilami a vezme to "z gruntu". To, co většinou vyraší ve zmrzačené koruně jsou spousty slabých výhonů, které první vítr uláme, do neošetřených ran se dostane infekce a nakonec se nemocný strom stejně pokácí (někdy mám pocit, že je to cílem původního řezu: zdravé stromy se kácet nesmí, tak se vypěstují nemocné). Nelíbí se mi to ani trochu!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: pá 25. 5. 2007, 21:39    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Neřekl by jsem ,že je to zas tak neobvyklí termín vyjádření typu řezu.Občas se používal kdysi.A jedná se v podstatě o "šetrné" zmlazení koruny URČITÝCH druhů stromů,kdy se vytvoří v koruně asi 5cm dlouhý ježek(to podle pupenů i spících).Pokud se tato úprava udělá profesionálně a hlavně včas stromy rostou dál a jsou ozdobou a né nebezpečím pro chodce.Tento způsob je podle mne lepší než totální kácení.I když někdy se totální likvidaci nevyhneme ale to né kvůli koruně ale kvůli kořenovému systému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: so 26. 5. 2007, 0:14    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Termín se mi zdá neobvyklý pro to, co většinou vidíme: upižlané pahýly, na nich obrost jak prales a všechno vytáhlé, hubené a žadné další ošetření nebo usměrnění růstu. Ježka 5cm by snesla babyka, ale několik desítek let starý kaštan? Nebo lípa?
Stromům by se měla věnovat pozornost během celého růstu (průklest, prořez suchých a olámaných větví a pak je třeba odborným řezem usměrnit), a ne je zmrzačit.
U nás podobný "hlavový řez"provedla soukromá firma před několika lety (tuším že už je to osmý rok) na lípách a kaštanu - do dneška jsou to žalostná stvoření, z kmenů trčí pahýly bývalých větví a na nich štětky nového obrostu. Při každém silnějším větru je většina mladých "větví" vylámaná, takže se rok co rok vzpamatovávají...
Chováme se ke stromům dost hnusně, k celým alejím ještě hnusněji - všude je potřeba prostor pro auta a stromy překážejí Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milena.p
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: so 26. 5. 2007, 16:31    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Kdyby chudákům stromům dopřáli aspoň toho "ježka", ale naopak je ořežou i s kůrou až na samé dřevo. Toto se provádí motorovou pilou "odborně", takže zůstane jen pahýl, a často jim pila ujede a zaříznou třeba až o metr níže do kmenu. Prostě "pečlivě vybraní a odborně proškolovaní odborníci", dle vyjádření zdejšího odboru výstavby a ŽP. Zkratka "ŽP" prý neznamená Žalostná Popelka.... Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 26. 5. 2007, 19:46    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Zachovejte klídek - pokud byly ty stromy jiř pár let zakořeněné tak si i poradí.Jen by to chtělo aby si vývoj růstu zastupitelstvo pohlídalo a případné prohřešky uplatnilo u firmy gratis za asistence i třeba ožp.Případný postih pro firmu je v krajních případech dost citelný.A ještě k těm motorovkám,v dnešní době je to běžná praxe,a speciální pily se používají v arboristice běžně.Možná si jen ohlídejte zda byl proveden isolační ochraný nátěr velkých ran proti zahnívání dřeva,i když existují nátěry i bezbarvé a těžko postřehnutelné,my používáme barevné pro kontrolu hotové práce.Používaná barva je neškodná pro stromy a časem zmizí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: so 26. 5. 2007, 21:11    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Těžko zachovat klid - nejde o stromy pár let zakořeněné, ale o stromy staré desítky let! Ty se z takových zásahů sice, jak říká Stanislav, vzpamatují - ale jak? Dál opravdu většinou živoří.
Speciální pily sice existují, ale stromy se řežou dřevorubeckými pilami, takže hlídat při těchto akcích jen to, zda se provedl nátěr ran, je trochu málo, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milena.p
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: ne 27. 5. 2007, 12:32    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Firma, která u nás toto provádí, jsou Technické služby (našeho města). Od zdejšího odboru VÝSTAVBY A ŽP mám několik dopisů. Zdůvodňují, proč se rány po ořezu větví zásadně neošetřují žádným nátěrem, prý kvůli množení patogenů, což nechápu u naprosto zdravých stromů. Např. klidně odříznou větev, respektive polovinu koruny, zdravému krásnému javoru, vzniklý řez má průměr nad 40cm a samozřejmě neošetřen. Takto se postupuje již několik let a je to znát na zdravotním stavu stromů. Většina zastupitelů města je ovlivněna údajným výrokem doc. ing. arch. Horkého, že "naše město má příliš mnoho zeleně". Pozvaní pracovníci ČIŽP konstatovali u zmíněných alejí "napadení hnilobou a místy i houbami, způsobené mechanickým poškozením kmenů v minulých letech", leč nevšimli (?) si čerstvých stop od klasické motorové pily tu a tam po kmeni, mimo místo ořezu... Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: ne 27. 5. 2007, 22:59    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Někdy zůstává opravdu rozum stát. U nás pokáceli zjara asi 19 hrušní z aleje podle silnice II.třídy, s tím, že stromy byly nemocné a napadené. Prý se dělali sondy do kmene - jediné, co jsem viděla, byl pán se sprejem, který vystoupil z auta, namátkově cákl na některou hrušeň a podepsal tak její likvidaci. Ze všech stromů co padly, byly pouze dva, co měly znát poškození na zbytku pařezu ostatní měly kmeny bez poskvrny, jen koruny v posledních letech různě "odborně" zkracované do silnice - vypadalo to taky na "hlavový řez". Všechno dřevo tentokrát velice rychle rozřezali a odvezli...
Škoda těch stromů, v horkém létě se šlo po silnici krásně stínem a teď je tu holá pláň a výheň. Asi jsme měli taky moc zeleně! Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladabar
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: po 28. 5. 2007, 0:23    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Na takový dotaz se těžko odpovídá,protože tu není napsáno o jaké druhy stromů se jedná.Každý strom snese jiný řez.Takto se běžně řežou vrby (jako na Ladových obrázcích),javory aj.Je lepší stromy ořezat a tím zmladit, než udělat řez na pařez i když i ten je potřeba taky někdy udělat. Jenomže u nás je mnoho lidí tzv. "ekologů" kteří umí jenom kritizovat, ale jak by to řešili oni to se nikdo nedoví.Dobře provedený a ošetřený řez ani staršímu stromu neublíží. 20-30 let u většiny stromů není žádné velké stáří, pokud to není topol, ale ten by se na hlavový řez neřezal. Spíš je zarážející provedení řezu v tomto období.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 28. 5. 2007, 22:18    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
K tomuto názoru se připojuji,to co se lajkům zdá jako hanebný čin může v podstatě být v pořádku.To zda-li mají TS mandát na takovéto zásahy nebo to zdůvodňují ekonomickou stránkou je věc jiná.Existuje v naší republice dost arboristických firem(např.Bobr) kde jsou opravdu schopní a vyškolení odborníci,zasahující i při přírodních kalamitách v okolních státech.Ale je klidně možné,že se toto řešení radním zdá drahé,a okrádající své pracovníky o pracovní vytížení.Jinak je těžké na první pohled rozeznat arboristickou pilu od dřevorubecké,u těch levnějších univerzálek je to otázka použitého řetězu.Nechci se nikoho zastávat a nikoho omlouvat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milena.p
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: út 29. 5. 2007, 21:44    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Mám prosím ještě několik podotázek:
Je tedy přípustné provést "hlavový řez" košaté lípě (javoru, jírovci...) prakticky v kterémkoliv věku a velikosti?
Znamená v tom případě "hlavový řez" v podstatě amputaci celé koruny a ponechání jen kmene do výše rozvětvení, případně malé "véčko" z hlavních větví?
Je svěřeno zcela do vůle vlastníka, jestli budou ochranným nátěrem ošetřeny rány po ořezu velkých větví (průměr 10cm a více), nebo je to dáno nějakým předpisem?
Děkuji za odpověď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladabar
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: čt 31. 5. 2007, 14:25    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
U lípy a jírovce provední hlavového řezu není běžné ale občas se dělá ,když není jiné východisko.Je to lepší než řez na pařez.Je to celé daleko složitějš než aby se to dalo vyřešit po internetu.Vámi popisovaný řez čili amputace koruny je celkem v pořádku, ale na věk,velikost ,tvar koruny a hlavně na zdravotní stav se musí brát velký ohled.Tyto stromy jsou velmi náchylné na houbové choroby a proto ošetření čili zatření řezných ran je nutností.Zamezení nákazy to ale zcela zabránit nedokáže.Musí se větve řezat pod určitým úhlem, aby na řezné ploše nezůstávala voda a nemohla zatékat do dřeva.Těch "musí" je tolik že se tady nedají všechna popsat.Zkrátka to nemůže, nebo neumí dělat každý.Od toho jsou odborné firmy které se na ochranu stromů specializují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milena.p
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: po 11. 6. 2007, 23:15    Předmět: Poděkování Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ano, teď už tomu rozumím, moc Vám všem děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Listnáče Jít na stránku 1, 2  Další  [Vše]
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group