další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Vysvetlíte mi pojem snímanie vŕšia ?
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Vinná réva  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Rudd
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: út 24. 7. 2007, 17:52    Předmět: Vysvetlíte mi pojem snímanie vŕšia ? Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ako úplný amatér v záhradke pri oplotení pestujem vínnu révu - modrú voňavú odrodu, dozrievajúcu začiatkom septembra. Myslím, že ovládam základy strihu. Niekde som však nedávno čítal o tzv. snímaní vŕšia, ktoré by zrejme mohlo ovplyvniť kvalitu, prípadne množstvo hrozna, ale neviem presne o čo ide. Malo sa urobiť niekedy teraz - zdá sa mi však, že som to už časove prepásol. Vysvetľujem si to tak, že by som asi mal za strapcami výhonky odstrániť (sňať ?), a ponechať len strapce ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: čt 26. 7. 2007, 20:09    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Množství hroznů už teď neupravíte - probírka nasazených plodů se dělá u některých odrůd už v červnu, když mají jednotlivé bobulky velikost zhruba jako zrnka hořčice. Docílí se tím krásných velkých hroznů a také snížení pzdějšího napadení hroznů plísní.

A snímanie, na které se ptáte - dle mé slovenštiny (která už není, co bývala Mr. Green )odhaduji, že myslíte zaštipování výhonů.
Dříve se dělalo dva listy nad hroznem, ale podle nových výzkumů to není účelné, a proto teprve až v polovině srpna (takže ještě máte čas) můžete odstranit vrcholky výhonů šest až osm listů nad hroznem - a to kvůli lepšímu vyzrávání dřeva.
Tolik výzkumy, moje praxe: zaštipuji už za pátým listem za hroznem, zhruba od července, hlvně taky proto, aby na hrozny šlo slunce a nebyly svými listy zastíněny.


Naposledy upravil Kateřina Hradová dne pá 27. 7. 2007, 8:59, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rudd
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: čt 26. 7. 2007, 21:51    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ďakujem pekne za rady a vysvetlenie pojmov. Naozaj zrejme ide o
zaštipovanie výhonkov, ale ten pojem "snímanie vŕšia" som doslova opísal z článku v niektorých novinách a bolo to pre mňa
čosi nové a neznáme - a práve to som chcel vedieť, o čo vlastne ide. Zrejme je to čiastočne slangový výraz vinohradníkov (?). A to zaštipovanie výhonkov som robil aj minulý rok a už urobil aj v tomto roku - zhruba za piatym listom od posledného strapca hrozna, tak, ako aj sama odporúčate. Teraz sa občas venujem vyštipovaniu zálistkov.
Ďakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Vinná réva  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group