další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Dá se pěstovat brambořík na zahrádce?
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Trvalky  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
delude2
Anonymní

PříspěvekZaslal: po 9. 1. 2006, 17:20    Předmět: Dá se pěstovat brambořík na zahrádce? Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Já chu mít bramboříky na zahrádce. Halooo, poraďte někdo, kde seženu zahradní. Nebo mi tam poroste i ten, co koupím v květinářství? A jak se pěstuje?
Návrat nahoru
germi123
Moderátor

PříspěvekZaslal: čt 12. 1. 2006, 18:02    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
bramboříky vyžadují chladnější klima a nepřímé slunce. Bramboříky dosahují výšky asi 0,20 až 0,25 m. Hnojení se doporučuje během kvetení, kdy zaléváme dva týdny tekutým hnojivem.

Přesazování v prvním roce není potřebné. Odpočívající hlízy v září vysadíme do zemního substrátu tak, aby 1/3 až 2/3 vyčnívaly nad zemí. Stále používáme stejný květináč.

Brambořík má jednu zvláštnost a to:
Vodu nikdy nedáváme přímo na hlízy, ale květináč ponoříme na 10 minut do vodní lázně a přebytečnou vodu necháme odtéci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Anonymní


PříspěvekZaslal: pá 13. 1. 2006, 10:05    Předmět: Brambořík Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ale já nechu pokojový brambořík. Viděl jsem i zahradní. A na ten se ptám.
Návrat nahoru
Vltavín
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: so 14. 1. 2006, 0:09    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
V teplejších oblastech ČR roste brambořík evropský, Cyclamen europaeum, ten naši zimu snese. V přírodě vzácný a chráněný, ale pěstuje se i v zahradách, měl by jít sehnat. Jen upozorňuji že nápadností květů dost zaostává za výraznými kultivary prodávanými v květinářstvích.
V jižní Evropě roste Cyclamen neapolitanum, drobný a též růžově kvetoucí. Dovezl jsem před lety několik hlízek z hor Albánie, pár roků mi na zahradě rostl, ale postupně vymizel. Odhaduji že na vině byla přílišná vlhkost v zimě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Pickuper
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 15. 1. 2006, 21:53    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
delude2: No ono v zásadě záleží,jákéže to bramboříky chceš pěstovat. Já pěstuji zejména Brambořík evropský,což je druh,který je sice běžně nesehnatelný v květinářství (je nutné ho odcizit v přírodě,)ale zároveň se vyznačuje celkem snadným pěstováním.Pokud by jsi ho chtěla zkusit pěstovat, pak doporučuji následující postup: Půda by neměla být příliš vlhká, rozhodně spíše alkalická. Květy se objevují někdy už v červenci, nejhojnější jsou však v srpnu a září.
Pokud nebudeš brambořík příliš často přesazovat - tyto radovánky skutečně nemá rád - odmění se Ti po několika letech bohatou nadílkou květů. Je to skutečně krásná hlíznatá rostlina se stříbřitou kresbou na listech a nádherně vonnými květy. A ještě něco: je vhodná především do přistíněných míst zahrady!!! Wink

_________________
...a Prorok Muhammad děl: "Dobrá, tato bitva je vyhraná. To však byl pouze malý džihád, nyní začíná velký džihád."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ropuška
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: st 4. 10. 2006, 12:44    Předmět: pěstování bramboříku Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dostala jsem (teď) hlízy bramboříku břečťanolistého. Přečetla jsem si o něm, že nevoní, na rozdíl od evropského. Ale nevím, mohu-li jej zasadit už teď nebo až v příštím roce. Poradíš? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lach
Anonymní

PříspěvekZaslal: pá 8. 12. 2006, 0:13    Předmět: - Odpovědět na téma Odpovědět s citací
I brambořík prodávaný v květinářství se dá pěstovat v zahradě, někde v polostínu a na zimu jej přesadíme do květináče a dáme domů, v zimě většinou vykvete.
Návrat nahoru
setler
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: út 6. 2. 2007, 0:04    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dá se pěstovat v zahradě. Brambořík alpský(Cyclamen Coum). Sázíme 2-3 cm hluboko. Doporučuje se zimní kryt! Kvete srpen-zaří. Lze objednat u Starkla na www.starkl.com. Tři kusy růžové za 109,- kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: út 6. 2. 2007, 14:04    Předmět: zahradní bramboříky Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Zahradní bramboříky potřebují půdu propustnou, písčitohlinitou s dostatkem humusu. Je třeba skrýt je před sluncem, ideální je polostinné místo.
Dopřejte jim dostatek prostoru, žádné okolní rostliny jim nesmí překážet v růstu. Na zimu doporučuji chránit je vrstvou chvojí.
Ve srovnání s pokojovými bramboříky bývají ty venkovní menší. Mezi oblíbené odrůdy patří třeba Cyclamen cilicium, C. coum, C. hederifolium (má listy podobné břečťanu), C. libanoticum. Krásný je C. purpurascens se stříbřitě mramorovanými listy, ale pozor, je jedovatý. Na jaře rozkvétá C. repandum, ten ale zimu přežije spolehlivěji ve studeném skleníku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: st 28. 2. 2007, 22:01    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Jestli už pěstujete vytoužené zahradní bramboříky, zkuste k nim rostlinku brzy z jara kvetoucí, která vypadá jako miniaturní brambořík, ale bramboříkem není.
Je to kandík psí zub (Erythronium dens-canis), kvete v barvě lila až fialově červené časně z jara ( barev je více), po odkvětu zatahuje. Vydrží na stanovišti několik let a není nijak náročná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Trvalky  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group