další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Jsem blázen?
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Život zahrádkáře Jít na stránku 1, 2  Další  [Vše]
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Jsem blázen?
Ano
60%
 60%  [ 3 ]
Ne
40%
 40%  [ 2 ]
Celkem hlasů : 5

Autor Zpráva
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: st 2. 1. 2008, 22:56    Předmět: Jsem blázen? Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Jsem nadšené dvouměsíční pěstitelské novorozeně. Prakticky nemám ještě žádné úspěchy (kromě klíčků) a zatím o tom vím skoro kulový, ale pěstování mě baví a to je hlavní. Miluji přírodu a rád bych měl krásnou velkou různorodou zahradu a taky nějaký ten skleník. A k tomu byt plný rostlin.

Ale jaksi jsem člověk, který se vymyká normálu. Co je běžné, "obyčejné" a má to každý, to mě moc neláká (to by to muselo být fakt pěkné). Naopak mě láká hlavně všechno neznámé (nj, ale já toho zatím moc neznám). Ikdyž, výjimka často potvrzuje pravidlo.

Bude-li se dařit (především finančně) tak už teď vím jistě, že pěstovat budu nadšeně celý život. Mým snem je vypěstovat všechno, co si zamanu. Realita sice bude asi jiná, ale čím více se mému snu přiblížím, tím lépe Very Happy

Pokusil jsem se sestavit seznam toho, co bych rád stihnul. Není ale celý, protože navíc jsem taky sklerotik Confused Stejně se ale pořád rozšiřuje.


Už jsem sehnal:

Datle - klíčí
Pekanový ořech - klíčí a rychle roste
Vlašský ořech
Jedlé kaštany
Dub - klíčí a rychle roste
Pitahaya - klíčí
Mandarinka - klíčí
Citrón
Pomeranče - klíčí
Různé grepy
Blumy
Liči
Cherimoya - klíčí a rychle roste
Longan
Lískový ořech
Buk
Nashi
Hruška


Zatím nemám semínka:

Pomelo
Rambutan
Rakytník
Svída
Moruše
Mišpule
Angrešt
Kaki
Aronie
Mučenka
Muchovník
Kiwi
Pawpaw


Na co vůbec nejsou semínka (co nejde ze semínka, o tom jsem si zatím ještě ani nikdy nic nezjišťoval):

Jasmín


+ Cokoliv, co zní nebo vypadá zajímavě. Bude-li se dařit, bude těch zahrad a skleníků víc Very Happy

Všechno jen pro potěšení (především mé).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: st 2. 1. 2008, 23:57    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Milý Taiko,

idea je to krásná, ale realizace nebude tak snadná. Pominu-li celkem odvážné tvrzení, že do dvou let budete mít zahradu i s několika skleníky (ale třeba jste na tom finančně výrazně lépe než ostatní studenti Very Happy ), pak si opravdu neumím představit, jak budete v bytě pěstovat buky, ořešák či dub.
Kouzlit se semínky a zkoušet, zda vyklíčí, je jedna věc, druhá pak starat se dobře o vše, co z nich vyroste. Řekla bych, že ze začátku je dobré zjistit základní informace týkající se pěstování rostlin, které jsou domácí, tedy pro začátečníky vhodnější. Pokud se pustíte z fleku do exotických rostlin, můžete být zklamaný, že se jim třeba nebude dařit podle Vašich představ.
Sama znám pěstitelskou mánii, která když někoho chytne, nepustí ho do smrti.Smile Ale je fajn nevrhnout se do všeho bez promýšlení - já bych si vybrala méně rostlin a takových, kterým můžu zaručit dobré podmínky k životu. Jejich počet se může rozrůstat časem, až zjistíte, co a jak.
Podle mě blázen jste, ale myslím to dobře - je něco jiného zkoušet, zda semínko vyklíčí, a "makat" na zahradě, stříhat stromy, rýt atd.
Přála bych Vám, aby se Vaše sny jednou splnily, ale jak se říká, netlačte na pilu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 7:28    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Souhlasím s vámi v tom, že jsem blázen Laughing Ale zatím mě to takhle baví (ikdyž by mě to bavilo ikdybych to dělal rozvážně).

A pokud to není přímo proti nějaké pěstitelské etice, tak se nebojte toho, že jsem do toho skočil po hlavě. Určitě se sklidním, až mě nabyté zkušenosti z prvního roku vyfackují. Ale především, pokud nejde o život, rád vždycky zkouším "kam až můžu zajít" a s neúspěchy, kterých bude pravděpodobně víc než úspěchů, se lehce vyrovnám (ke štěstí mi stačí jeden úspěch). Lákájí mě různé extrémy, které třeba nikdo nikdy nevyzkoušel. Takže kdyby mi někdo řekl, že je šílenství doma zkoušet pěstovat NĚCO, tak já to zkusím Laughing

V každém případě nejsem zase tak moc naivní a vím, že jsem se pustil po hlavě do něčeho, čemu nerozumím, takže už logicky by mělo být jasné, že narazím. Nj, jenže já narazím, spadnu, otřepu se, poučím se a jdu dál. Ale ta spontánnost mě baví.

Prostě měl jsem dejme tomu dvě možnosti:
1) Opatrně pěstovat to, co si jako začátečník můžu dovolit v bytových podmínkách a sklidit tak třeba jenom úspěchy. To by mě bavilo.
2) Anebo možnost pustit se do toho pohlavě a zkusit, co to dá. Zasadit třeba hrnek a čekat, jestli vyroste celá čajová souprava Laughing A tahle možnost mě také baví, takže pokud tím někomu nelezu moc na nervy, tak jí budu praktikovat.

Je jasné, že časem, až získám zkušenosti, budu muset více či méně přejít od té druhé možnosti k té první. Ale já už jsem prostě takový člověk, že vždycky rád zkouším neznámé, nové. To, co podle někoho nejde (a pak se záhadně zjistí, že to vlastně jde, ale ...).

Ad zahrada a skleníky: Do dvou let počítám minimálně s obyčejnou zahrádkou bez skleníku. Možná bych se zmohl na foliovník nebo skleník. Pokud to potom finance dovolí, rád bych dál rozšiřoval. Je ale pravdou, že v mém oboru by nemělo být o peníze nouze a především, já jsem v jiných oblastech skromný člověk. Ale zatím je všechno jen "možná", "asi", protože život člověka dost mění v průběhu, takže co skutečně bude, to ukáže až čas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 8:00    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
A díky tomuhle fóru dostanu rozum asi trochu dřív.

Nemám zahradu, ale už mám semenáčky tří stromů. A myslím, že na ty dva roky mám dvě možnosti: Šoupnout je na jaře (až bude tepleji):

1) Na balkón.
2) Na zahrádku kamaráda. (Pravděpodobnější a asi rozumější.)

(Ještě třetí možnost: Nechat je doma a riskovat, že to nevydrží.)

A asi bych se pokusil, aby ty dva roky ty stromy přežily v nějakých větších květináčích na zahradě u kamaráda a až bych měl zahradu, přesadil bych je na zahradu.

Co myslíte?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 18:44    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Jsem pro kamarádovu zahradu. Semenáčky bych umístila i s květináči do volné půdy, hlavně pak na zimu. A nezapomeňte u toho, že nádoby nesmí stát rovně, musíte je naklonit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 18:53    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Já nemůžu zapomenout něco, co jsem nikdy nevěděl Very Happy Nevím, co všechno musím dodržet, na co si mám dávat pozor. Zapamatuju si, že mám ty květináče naklonit.

Já mám ty semenáčky v malých květináčích a i to přesazování do velkých květináčů bude pro mě španělská vesnice. Vím, že přesazení může být pro rostlinu to poslední, čeho se dožije, ale nevím, na co si mám dávat pozor.

_________________
Řešením vašeho problému je EKOZAHRADA a PERMAKULTURA Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Matej S
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 19:41    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
-jak citam tieto prispevky, mi to strasne pripomína mna.

-Byvam v byte, mame sice záhradu ale nechodim tam casto, nie je casu. a tiez milujem kuriozitky, nieco co nepestuje kazdy. Tak teraz pestujem doma v akvarku masozravky, chcem si nechat zarásť celu izbu popinavkami, teda uz som zacal, len mi ostava jedna stena a strop.
narozdiel od Vas, skusenosti mám, bo som vyštudoval zahradnicku skolu, takže niečo viem co a ako, a aj tak skusam nove veci.
(Profesorka na kvetinarstve mi povedala ze alstromeria sa nemoze pestovat vonku, a uz 4 roky ju mam v predzahradke a je kazdym rokom krajsia)

-K téme, ja by som povedal: ze prečo nie dajaky exoticky druh pestovat doma vo velkom kvetinaci v zasklenom balkone???, trosku balkon zateplit nech tam niesu minusove teploty a podla mna by to šlo.
Japonci robia bonsai-e, aby mali trochu prirody v mestskom byte. Ja kebyze si pestujem rastlinku zo semiacka, tak by som ju nedal kamaratovy do zahrady napriklad. BY som jej radsej doma spravil dajake pekne miestecko.

-je to samozrejme len moj nazor Wink

-Ked ste sa pytali ci ste blazon, hno ked je toto blaznovstvo, tak potom som asi aj ja.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 20:40    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Nechci působit jako stará konzerva, ale já zkrátka moc neuznávám ten přístup, kdy člověk chce mít jen to exotické - ale jen proto, že holt ostatní to nemají.
A tak se pustí do pěstování, protože si to chce vyzkoušet, dokázat, že na to má - a nevadí mu, že o tom nic moc neví - a tím pádem musí počítat s tím, že rostlinky budou s největší pravděpodobností hynout jedna po druhé.
Já vím, kdekdo si řekne rostliny - ale já je vnímám jako živé organismy. Jasně, že i mně občas nějaká uhyne, ale aspoň se jí snažím dát podmínky, které potřebuje, a nezkouším jen tak, protože mě to zajímá, co vydrží a co už ne.
To je to samé, jako když si někdo pořídí jen tak z plezíru, protože to nikdo nemá, leguána, a myslí si, že se mu u něj bude dařit jen proto, že časem třeba svými pokusy vymyslí, jak ho vlastně živit.
Vím, že ve vývojovém řetězci jsou rostliny pod zvířaty, takže je to pro někoho třeba k nepochopení, ale já to tak vnímám.
Zkuste se soustředit třeba na jeden druh, odrůdu a postupně rostliny rozšiřovat - čím více se o nich budete dozvídat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 20:57    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Je mi líto, že je můj přístup v rozporu s Vašimi názory, ale myslím, že Vaše poslední reakce se týká spíše filozofie (otázka života a smrti rostlin a živočichů). Proto se k tomu ani nebudu vyjadřovat.

Pokud bude chtít kdokoliv na toto reagovat, tak prosím raději založte nové téma, třeba právě s názvem "Otázka života a smrti rostlin a živočichů", děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Matej S
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 21:28    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
myslim ze ten prispevok bol skor ku mne Wink
zacal som pestovat masozravky, precital som kopu literatury, bol som za pestovatelom aby mi poradil, zostavil som si akvarium,, do jedneho akvarka som dal 5 500, korun. vtedy na studenta to bolo dost. Takze nebolo to zo dna na den

samozrejme ze nevravim ze mam rastlinku a hodim ju do verandy, ved snat prezije. Skôr to berem, ako prisposobovanie, alebo sa snazim priblizit rastlinkam podmienky domova.
(som napr zistil ze passyflora z duzinatymi listami, ak je v akvarku s 80% vlhkostou vzduchu, rastie bujnejsie, ma krajsiu farbu a je zivsia ako ten isty odrezok co je mimo akvarka, v literature sa to nedocitam)

Mam rastlinku LIČI cca 1m vysoku, a mam ju na balkone zasklenom,cca 5°C v zime, a je to tiez exoticka rastlinka, takze v setko je to podla druhu.


Kateřina Dvořáková napsal:
Nechci působit jako stará konzerva, ale já zkrátka moc neuznávám ten přístup, kdy člověk chce mít jen to exotické - ale jen proto, že holt ostatní to nemají. .....

to exoticke, je nieco ine, v niecom krasne, Robim vo firme a cez sezónu spravíme x výsadieb zahrad, a nikdy nepouzijeme ziaden citrus, alebo dajaky kaktus. To exoticke je vlastne len hobby, a clovek sa uci.
-len moj pohlad.

- uz tu nebudem viac k tomuto pisat, bo uz moc odbacam od temy, takze pardon, ale chcel som len aby ste si nemysleli ze som dajaky barbar, prajem vela úspechov Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 22:25    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Skoro všechno Vám klíčí, možná i poroste... myslíte, že budete mít hodně času, věnovat se tolika různorodým rostlinám? (Teď si určitě říkáte, že nějaký zapšklý závistivec promluvil).
Chci jen říct, že tak různorodá společnost v bytě je náročná na místo a čas. Keříky a stromky, které jsou venkovní a vystěhujete je ke kamarádovi na zahradu (za což se přimlouvám), měly by zůstat venku i přes zimu.
Ale vážně - chtělo by to něco přečíst, porovnat možnosti a svoje schopnosti postupně procvičovat. Na zvláštnosti je opravdu lepší skleník (vytápěný) nebo zimní zahrada, a hlavně zkušenosti - zkuste začít od menšího počtu obyčejnějších rostlin, na kterých si vyzkoušíte, jak všechno funguje.
Jinak - nadšených bláznů není nikdy dost Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 3. 1. 2008, 22:33    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
No, asi nakonec svou šílenost trochu usměrním. Ale to, co už jsem zasadil, vyhazovat nebudu. Takže ty venkovní rostliny na ty dva roky vyřeší buďto kamarádova zahrada nebo to přesadím někam do přírody a až budu mít zahrádku, začnu s novými semínky.

Ale ta exotika, ta bude asi muset zůstat u mě v bytě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
ottova
Návštěvník

PříspěvekZaslal: pá 4. 1. 2008, 16:19    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Vykrucovat se z odpovědnosti za manipulaci se živými organismy tím, že odkážete na založení nového tématu je skutečně nezralé a jen potvrzuje váš okamžitý zápal pro věc ve stylu"ať to stojí, co to stojí", pokud jste na tom takhle měl byste raději přesunout svoje nevybouřené vášně na sbírání kuriozit neživých, protože zřejmě rostliny budou jedním z momentálních vrtochů a jestli neporostou, tak jak si představujete nebo až nabydete pocitu, že jste si dostatečně zaexperimentoval, stejně se vrhnete na něco jiného, tak se dejte rovnou na experimenty toho, co nic necítí a nebude vašimi vrtochy trpět. Jinak si zkuste uvědomit, že i s vámi by si takto mohl někdo šeredně zahrát a že by vám to milé nejspíš nebylo a možná rostlinky, které z vašich květináčů utéct nemohou budete líp chápat. Pán tvorstva je ve vesmíru míň než to semínko, takže trocha pokory k životu by tu nezaškodila.
Z.Ottová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Taiko_CZ
Návštěvník

PříspěvekZaslal: pá 4. 1. 2008, 20:38    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Pro: ottova: Myslím, že by jste se měla zdržet unáhlených závěrů. Nemáte právo mě soudit a nemáte o mě ani dost informací. Možná Vám připadám tak, jak ste to popsala, ale kde berete tu jistotu, že takový jsem? Z několika psaných příspěvků? Není to trochu málo?

Prosím, zamyslete se nejdřív nad sebou, než začnete soudit lidi kolem sebe.

Btw. nevykrucoval jsem se z odpovědnosti, jak píšete, ale jen jsem chtěl diskuzi ohledně života rostlin přesměrovat na nové téma. To však nevylučuje možnost, že bych se na něm nevyjádřil a neobhájil. Tam by se dalo diskutovat například o tom, jestli rostliny "něco cítí".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ Skype
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: pá 4. 1. 2008, 21:33    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Matej S napsal:
myslim ze ten prispevok bol skor ku mne Wink


Můj příspěvek byl určen Taikovi. Na tom, co píšete Vy, nevidím nic nepochopitelného - baví Vás pěstovat exotické rostliny (ano, taky proč ne? Very Happy ), ale máte zkušenosti s pěstováním, a nepouštíte se tedy hrr s velkým množstvím rostlin do "podniku", o němž vůbec nic nevíte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Život zahrádkáře Jít na stránku 1, 2  Další  [Vše]
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group