další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
Plánujete pěstování zeleninové zvláštnosti?
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Život zahrádkáře  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: st 9. 1. 2008, 21:49    Předmět: Plánujete pěstování zeleninové zvláštnosti? Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Zanedlouho bude jaro klepat na dveře, nejvyšší čas se rozhodnout, co bude letos na záhonech (později na talíři).
Občas se nechám zlákat k pěstování zaručené supernovinky, nejvýnosnější, nejvýhodnější, se spoustou dalších nej... Vloni to byly mexické okurky a jaltomata, ani jedno nebylo to pravé ořechové: mexických okurčiček bylo dost, ale velikost je pidi, plodů na čtyřech jaltomatech taky spousta, leč kuličky velikosti josty Shocked . Takže žádné zeleninové orgie se nekonaly.
Je mi jasné, že informace si má pěstitel opatřit dřív, než se do něčeho pustí, proto se ptám: pěstujete něco zajímavého, dobrého na chuť a s plody alespoň 5 cm velkými? Podělte se o zkušenosti, určitě to bude zajímat i ostatní návštěvníky fóra Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bosto2
Návštěvník

PříspěvekZaslal: čt 10. 1. 2008, 21:55    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Loni jsem zkoušel ačokču. Nejsem z ní vůbec nadšený ty práce co mě dalo ji ztrhat z pletiva zlatý nakladačky to mám uklizený za 5 minut. To byla poslední kapka už nic dalšího zkoušet asi nebudu.
_________________
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: čt 10. 1. 2008, 22:35    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Bosto 2: A jaká byla úroda?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bosto2
Návštěvník

PříspěvekZaslal: pá 11. 1. 2008, 19:59    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Bylo toho tam hodně , ale až na podzim když už nebyl žádnej kopr.
V létě tam bylo jen pár plodů , začala plodit až v září.

_________________
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 12. 1. 2008, 13:07    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ber to jako zahrádkářskou zvědavost,je to každoročně jak se čemu udělá reklama.v minulosti to byli Topinabory,Jakon,Josta atd.Ale je to úplně běžný jev,zvědavost a zkouška mít něco jiného než soused.V podstatě je to jen dobře ,soutěživost a trumfování v tom dobrém je jistě víborné.To nakonec vidíme na zahrádkářských soutěžích a nejen těch velkých ale i oblastních a místních.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bosto2
Návštěvník

PříspěvekZaslal: so 12. 1. 2008, 21:22    Předmět: Josta Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak na jostu nedám dopustit ,jakmile začne zrát už ji ozobávám až tam nic nezůstane. Proto jsem ji vloni narouboval ještě na červený rybíz a na meruzalku která pořád obráží pod stromkama.
_________________
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: so 12. 1. 2008, 23:53    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
bosto2 napsal:
Bylo toho tam hodně , ale až na podzim když už nebyl žádnej kopr.
V létě tam bylo jen pár plodů , začala plodit až v září.


Já totiž taky ačokču zkoušela a úroda byla bídná. Pidiplody. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: ne 13. 1. 2008, 0:09    Předmět: Tak tedy ne... Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Pěkně jste mně odradili! Známá nabízela semínka, že je vloni dostala a má jen balkon, bála se, aby nezarostl docela. Reference byly ohromující, tak už jsme se těšili, na čem si spravíme pochroumané plány z loňska. No nic, zařadím to k mexickým okurkám a ostatním zvláštnostem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StanislavKrejcar
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 13. 1. 2008, 18:34    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
To jsme dva,také ji mam rád.Roubovat ji nemusíš,v září ji stačí ostříhat,udělat řízky které napícháš do záhonku a příští rok jen tvaruješ jak potřebuješ.Ještě jedna zkušenost kterou mám vyzkoušenou a opravdu funguje.Když z keře vybereš vhodnou větev tu přivážeš k vhodné opoře a ve vhodné výšce která ti vyhovuje, zastřihneš,vznikne ti stromková josta. Má jedinou nevýhodu,a to musí mít oporu kmínek korunku neudrží,a každoročně se musí odstraňovat vyrážející kořenové výhonky.Ale je to super ovoce pro lidi kteří si na něj zvyknou.Pozor chutná i slepicím,nevím zda jsou potom zdravější vajíčka. Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bosto2
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 13. 1. 2008, 18:45    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Hlavně nezkoušejte lagenárii (indická okurka). Ta mě zarostla celou zahradu Shocked ,jíst se to nedalo ani zavařené jako okurky.Ale úrodná byla ,2 rostliny měly přes metrák plodů. Vono většinou když je to k ničemu tak to pěkně plodí. Confused
_________________
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: ne 13. 1. 2008, 19:13    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Vidíte, a psali i v Zahrádkáři o lagenárii, jaká je to výborná zelenina (plodná) a k všestrannému použití. Plody se prý mohou postupně odřezávat a vydrží dál na rostlině. Nezkoušeli jste upravit jako cukety? Taky nemají vlastní příliš výraznou chuť a dá se z nich udělat spousta dobrot.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bosto2
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 13. 1. 2008, 20:00    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Cuketa je mnohem lepší , tu pořád pěstuji na kompostě. Cuketa je totiž keříčková takže tolik prostoru nezabere.
Těm lagenáriím se dají opravdu postupně odřezávat plody třeba v půlce. Kdyby chutnali jako okurky byla by to bomba. No genetici snažte se.

_________________
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: ne 13. 1. 2008, 20:46    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Všetečný dotaz: jak tedy chutná lagenárie? Kdyby byla úplně bez chuti, dá se leccos udělat, ale píšete, že ani jako okurky nelze požít Crying or Very sad ?
Cukety všech barev máme vždycky, a docela slušně nám vydrží uskladněné dlouho do podzimu. Rodina už si na ně tak zvykla, že by jim snad opravdu chyběly Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bosto2
Návštěvník

PříspěvekZaslal: ne 13. 1. 2008, 21:09    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Cuketu jsme měli ještě včera. Chuť lagenárie nedovedu popsat, jedině chutná divně je taková prázdná. Asi by ty cukety nahradila ,to jsem fakt nezkusil.
_________________
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: ne 13. 1. 2008, 23:30    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Jé, já měla cuketu dnes, opravdu tak dlouho vydržela ve sklepě - nakrájenou na kousky spolu s fazolovými lusky (ty byly mražené) a mletým masem. Výborné! Na cuketu nedám dopustit - a koláč z ní, to je lahoda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: po 14. 1. 2008, 1:01    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Tak to nám by snad vydržely taky, jenže poslední jsme spořádali těsně před vánoci - byl z ní zapečený nákyp se sýrem a jen se po ní zaprášilo Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: po 14. 1. 2008, 1:10    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Hm, to zní dobře - můžu poprosit o recept?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: po 14. 1. 2008, 2:09    Předmět: Recept Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Oloupaná cuketa se nahrubo nastrouhá, hodně se vymačká přebytečná šťáva. Přidají se dvě celá vejce, 2 lžíce solamylu a strouhanka tolik, aby směs byla asi jak mletá sekaná před pečením. Může být i navlhčená houska, žemle, rohlík - co je po ruce, ale spíš sušší, aby se směs nerozbředla. Cibule a česnek podle chuti, sůl a pepř, může se zamíchat i na nudličky nakrájená paprika. Kdo má rád, může přidat nadrobno nakrájenou uzeninu.
Nechat směs chvíli odležet, aby se provlhčila strouhanka, majoránka být nemusí, ale může (s paprikou moc dohromady nejde).
Pekáček vymazat, vysypat strouhankou, a píct v troubě asi na 180 stupňů bez pokličky. Nakonec se posype strouhaným sýrem (nebo poklade plátkovým). S bramborami , nebo samotné, chutná to na oba způsoby. Co se nesní, za studena nemá chybu.
Z počátku se mi stávalo, že byl nákyp poměrně řídký, ale ani to nevadilo. Peče se asi třičtvrtě hodiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: po 14. 1. 2008, 12:45    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
bosto2 napsal:
Hlavně nezkoušejte lagenárii (indická okurka). Ta mě zarostla celou zahradu Shocked ,jíst se to nedalo ani zavařené jako okurky.Ale úrodná byla ,2 rostliny měly přes metrák plodů. Vono většinou když je to k ničemu tak to pěkně plodí. Confused


To máte pravdu. Mr. Green
Jakou odrůdu jste pěstoval? U nás jsou nejrozšířenější asi ony dlouhé, úzké plody, ale mě by zajímala odrůda 'Birdhouse bottle' - v zemích Jižní Ameriky se nechává vyschnout a dělají se z ní tradiční nádobky na popíjení maté - typická kalabasa.
Jestlipak to někdo u nás nezkoušel?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: po 14. 1. 2008, 12:54    Předmět: Co mě láká Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Přiznávám, u zeleniny zatím váhám - z nabídky firmy Semo mě zatím zaujala nejvíc prý pro Středoevropany přijatelně pálivá Very Happy paprika 'Jalahot F1' a taky pálivý nářez 'Habanero' - do jídel se musí dát opravdu jen trošička.
No a potom vigna čínská, odrůda 'Metro' - představa téměř metrových lusků (používají se jako fazolky) se mi líbí. Very Happy

Ale nejvíc se těším na pěstování bylinek, konkrétně stévie - vypadá, že zimu zatím v pořádku zvládá, tak bych si ji ráda namnožila a začala ji užívat ve velkém. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: po 14. 1. 2008, 20:47    Předmět: Hamík Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Vloni jsme dostali pár semen papriky 'Hamík', ta mně docela nadchla: chutná dobře, nepálí, má krásnou oranžovou barvu a plodů hodně, i když drobnějších.
Asi ji všichni znáte, pro mně to byl objev a letos jich pár zase vysadím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kateřina Hradová
Moderátor

PříspěvekZaslal: po 14. 1. 2008, 21:45    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Ano, je skutečně výborná, pro svou jemnou chuť se doporučuje i pro děti. Ale zas tak známá nebude, mám pocit, že to byla loňská či předloňská novinka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: po 14. 1. 2008, 23:50    Předmět: Lusky Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Vaše zmínka o metrovém lusku mi připomněla, že se člověk nemá moc těšit před sklizní a hlavně zpracováním.
Atraktivní fialové lusky fazolí (bohužel jméno nevím) se mi zdály báječné pro kombinaci s dalšími barevnými lusky (žluté a zelené) - barevný fazolový salát.
No, a milé fialové lusky po vhození do horké vody nejdřív trochu potmavly a pak zezelenaly, a ne moc pěkně Shocked .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bosto2
Návštěvník

PříspěvekZaslal: po 14. 1. 2008, 23:54    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
To jste mě připoměl jak jsme poprvé vařili fialové brambory ,to byla síla Mr. Green
_________________
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: út 15. 1. 2008, 0:07    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací

Tady je ukázka té mexické okurky (Melotria)- plody se zvětšily asi 2x. Pro porovnání je tam sice jen opěrná spirála o síle 10 mm, ale představu to dává.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Život zahrádkáře  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group