další fóra :: počítače :: mobily :: auta :: digifoto :: hry :: audiovideo :: peníze :: o životě :: vaření   
lithopsy - zimní přestávka v zálivce
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Pokojové rostliny  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lucie_lucky
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: čt 31. 1. 2008, 21:31    Předmět: lithopsy - zimní přestávka v zálivce Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dobrý den, prosím o radu. Právě jsem si koupila první lithopsy. Prodavačka mi o zimní přestávce v zálice neřekla, jen že je mám zalévat stejně jako kaktusy. Je leden a zatím to nevypadá,že by se nějak převlékaly (nevím, jak přesně to vypadá a přitom dle rad na internetu by měly být v polovině klidového období), proto nevím, zda mám zalévat nebo ne a jak poznám, že mám se zálivkou popřípadě úplně přestat. Můžete mi prosím poradit? Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: čt 31. 1. 2008, 21:55    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Lithops - živé kameny, teď vůbec nezalívejte. Začněte na jaře, až budou staré lístky zaschlé, jinak se může s velkou pravděpodobností stát, že Vám uhynou.
Chtějí po celý rok slunné místo, přes léto (konec května - srpen) je můžete mít venku, ale tam, kde na ně nebude pršet. V tom jsou ještě choulostivější než kaktusy. Zalívejte i v létě opatrně, při nadměrné vlhkosti jim praskají těla Crying or Very sad .
Na zimu je přestěhujte na světlé místo s teplotou mezi 12-15 stupni a nezalívejte opravdu ani trochu už od září. Nebojte se o ně, potřebují tohle suché období, aby mohly kvést.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucie_lucky
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: pá 1. 2. 2008, 13:00    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Děkuji za odpověď, nechám je tedy bez zálivky. Ještě jsem si všimla, že mají na dvou listech takové malé tečky jakoby vykouslé. Jakoby se do nich pichl špendlík a pak to kolem čerstvého vpichu zaschlo do hněda. Myslím, že když jsem je přinesla domů, tak je neměly. Nevíte, co by to mohlo být a jak se proti tomu bránit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: pá 1. 2. 2008, 22:58    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Lucie, je mi líto, ale na tohle odpovědět neumím. Myslím, že je dobře když ranka zaschla, a nakonec - staré lístky zaschnou a na nových se snad nic neobjeví.
Ještě pro doplnění: Přesazovat by se měli jednou za čtyři roky do směsi štěrku (75%) a písku (25%), květináček malý, ale hlubší, protože mají něco jako stonek v zemi.
Mrkněte na odkaz - je tam dost zajímavého čtení a ještě krásné fotky Smile
http://www.rostliny.net/rostlina.php?rID=4
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucie_lucky
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: pá 1. 2. 2008, 23:37    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Až jednou za 4 roky? Jeden kamínek je dost špatně zasazen...skoro vypadává s květináčku, tak jsem myslela, že je přesadím i dřív, ale uvidíme, jak se to vyvine. Zatím vypadají hezky, tak se budu snažit a na odkázku vše prostuduji. Musím se ještě vyrovnat s úplně suchou půdou, aby mě to nepokoušelo na zalití. Třeba i pokvetou Smile
Děkuji za pomoc Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: so 2. 2. 2008, 0:13    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Nenechte se zviklat, budete-li někde číst, že je máte jako kaktusy strčit někam do tmy (přes zimu), nebo zas naopak, že by potřebovaly alespoň jednou za měsíc zalít. Ono je to divné nechat rostlinu na suchu půl roku Razz , ale opravdu jim to jen prospívá! Jestli se kácí z květináčku, trošku ho porovnejte, ale jinak nic - klid do jara, což je ten pozdní březen. Světla chtějí celoročně dost, aby se nevytahovaly, pak nejsou jak kamínky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucie_lucky
Kolemjdoucí

PříspěvekZaslal: so 1. 3. 2008, 15:36    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
Dobrý den, vše jsem udělala jak jste mi radil....a ani jednou nezalila...Bohužel jsem se dnes podívala na okno a 2 ze tří rostlinek jsou na tom dost bledě. Jedna zrohovatěla, praskla a jako by z ní vytekla všecička voda. Dále se mi na nich objevil takový bílý povlak, vypadá jako plíseň. Druhá rostlinka také praskla mezi dvěma listy a také se na ní objevil bílý povklak. Ještě ale nezrohovatěla. Nevydržela jsem a rozstlinku zalila. Nevím ale co dá? třetí vypadá prozatím naprosto zdravě. Nevíte, co je navině? Jestli to třeba není teplo vystupující z radiátoru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fidych
Zahradník

PříspěvekZaslal: so 1. 3. 2008, 20:49    Předmět: Odpovědět na téma Odpovědět s citací
To je mi líto, asi se na nich podepsala předešlá zimní zálivka - proto praskly. Teplo mají v pokoji taky větší, než by jim v zimě prospívalo, stačilo by v době klidu těch maximálně 15°C. Nechte je zatím být, aby zaschly, staré lístky to dělají a pak vyráží nové. I když moc naděje jim opravdu nedávám, raději byste měla ten zdravý od nich izolovat.
Ten, co přežil, dejte někam víc do chladu a ještě ho nechte chvíli odpočívat (březen). Pokud byste si všimla, že se klubou nové středové lístky, můžete začít s opatrnou zálivkou, dřív raději ne.
Doufám, že zachráníte alespoň ten jeden a časem k nim přibydou další, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Odpovědět na téma    Obsah fóra :: Pokojové rostliny  
Přejít na:  


alexisBlue v1.2 :: Theme Created By: Andrew Charron :: Icons in Part By: Travis Carden
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group